جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

کتاب زوران نوشته استاد محمودخاوران

کتاب زوران نوشته استاد محمودخاوران

zooran

«زوران» واژه­ای است از ریشه­ ی زور به معنای نیرو، قدرت و … که در زبان­ ها و گویش­ های کردی و لری به معنای کشتی و کشتی گرفتن کاربرد دارد.

نقش کتاب و دیگر تولیدهای علمی و آموزشی در گسترش تمام رشته ­های ورزشی مانند کشتی، بسیار ارزشمند و موثر است. یکی از موضوع ­هایی که از نظر کمی و کیفی مورد توجه نویسندگان، کارشناسان و طومار نویسان و مرشدان و نقادان زورخانه ­ها و مجلس­ های پرده­ خوانی و … تا امروز از زوایای مختلف مورد توجه بوده است، موضوع چند و چون آموزش فن­ها یا تکنیک­ ها و تاکتیک ­های کشتی است که متناسب با مقررات و قوانین محلی، ملی و بین­ المللی، حتا با استناد به روایت­ ها و حدیث­ های مربوط یا منتسب به حضرت آدم و حضرت یعقوب و … مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفته­ اند.

 

بعد از تاسیس فدراسیون کشتی در هفتاد و اندی سال پیش و انتقال کشتی­گیری از گود زورخانه به روی تشک­های برزنتی، اولین کتاب آموزش فنون کشتی توسط استاد کیومرث ابوالملوکی نگارش و منتشر شد. پس از ایشان، زنده ­یاد استاد حبیب اله بلور کتاب ارزشمند خود را با نام «فن و بند کشتی» نگارش و منتشر کرد. دیگر استادان و کارشناسان داخلی و خارجی در این زمینه با کم و زیاده ایی، کتاب­ های آموزش کشتی خود را برای علاقه­ مندان منتشر کردند.

بعد از انتشار کتاب ارزشمند «گنجینه ­ی فنون کشتی آزاد و فرنگی» تالیف استاد ارجمند، ابوالقاسم رایگان تفرشی، آقای محمود خاوران، قهرمان و پیشکسوت و پهلوان وارسته و خردمند کرمانشاهی، حاصل سال­ها اندیشه و قلم هنرمندانه خود را در خدمت نمایش و آموزش فن­ ها و هنرهای فنی کشتی و کشتی­گیری و گوشه­ های ناب پهلوانی قرار داد و در ماه ­های پایانی سال ۱۳۹۳ در کتابی به نام «زوران» منتشر کرد.

این کتاب ارزشمند به نام «زوران» پیشینه کشتی آزاد و روش اجرای آن، در هشت فصل و ۶۷۲ صفحه به آموزش انواع فن­های سرپا و خاک کشتی آزاد در حالت­های مختلف به شکلی مصور و همراه با توضیح­های لازم و کافی می­پردازد.

یکی از ویژگی­های این کتاب، تصویرهای رنگی آن است که حاصل سال­ها کوشش هدف­ مندانه­ی آقای محمود خاوران است که با دقت و حوصله، مرحله ­های مختلف هر فن را نقاشی کرده است. در کتاب­های آموزش کشتی که در گذشته منتشر شده، برای نمایش فنون و تاکتیک­ها از عکس یا شکل ­های گرافیکی استفاده کرده­ اند.

باتوجه به مجموع مطالب ارایه شده و نقاط قوت کتاب، مطالعه و استفاده از آموزش­های آن می­تواند به غنا و ارتقای آموزش فنی مربیان و کشتی گیران بیفزاید.

واقعیت این است که ما اهالی کشتی، آن­گونه که شایسته است به مطالعه ی کتاب­های علمی و آموزشی بهای لازم و کافی نمی­دهیم. درنتیجه، سرمایه­ گذاری برای چاپ و انتشار کتاب از درجه­ ی ریسک­ پذیری بالایی برای نویسنده و ناشر کتاب­های ورزشی به ویژه ناشران ورزشی کشتی برخوردار است!

امیدواریم علاقه­ مندان کشتی از مدیران و مسوولان گرفته تا مربیان و کشتی­ گیران در این زمینه تجدیدنظر فرمایند و با خرید و استقبال و نقد و پیشنهاد تولیدهای علمی و آموزشی مرتبط با کشتی، باعث دل­گرمی نویسندگان و ناشران حامی کشتی برای چاپ و نشر دیگر موضوع­ های مورد نیاز آموزش کشتی شوند.

ضمن تشکر از مدیران ارجمند «نشر دات» که حاصل یک عمر تجربه و تلاش سخت پهلوان وارسته محمود خاوران را به بازار کتاب عرضه کرده ­اند، به خانواده­ی بزرگ و پرافتخار کشتی، فدراسیون و هیات­ های کشتی پیشنهاد و سفارش می­کنیم خرید و مطالعه ­ی کتاب ارزشمند «زوران» را در سبد فرهنگی و مطالعاتی و خدماتی خود قرار دهند …

از تلاش­های پی­گیرانه و سخت­کوشی آقای خاوران و همسر فداکار و فرزندان شایسته­ ی ایشان که برای نگارش و تولید و انتشار این کتاب سال­ها به سختی کوشیدند و به هر دری که شایسته بود زدند، تقدیر و تشکر می­شود. انتشار این اثر گران­بها که بدون تردید در آینده یکی از منابع فنی مورد استفاده ­ی علاقه­ مندان به کشتی خواهد شد، به آقای خاوران و خانواده­ ی ارجمند و جامعه­ ی کشتی تبریک و شادباش می­گوییم.

 

برای آگاهی بیشتر به نشانی الکترونیکی www.zooran.ir  مراجعه نمایید.

عسکر موسوی

مسوول آموزش و برنامه ­ریزی انستیتو بین­ المللی کشتی

اردی­بهشت ماه ۱۳۹۴

 

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در پنجشنبه, 02 مهر 1394 ساعت 2:56 ب.ظ