جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

پیرکشتی کرمانشاه حاج صادق ایمانی

پیرکشتی کرمانشاه حاج صادق ایمانی

 بسم الله الرحمن الرحیم 

حاج صادق ایمانی سال ۱۳۱۷ در محله برزه دماغ متولد شد کشتی رو در سن ۱۷ سالگی در تنها سالن کشتی شهر، طبقه بالای مهمانخانه سبزی کارها زیر نظر آقایان زهتابان و کمالی شروع کرد و خیلی زود گل استعدادش شکفت و بارها از سکوهای قهرمانی کشور بالا رفت دوبار قهرمان کشور شد (یک بار دررشته فرنگی و یکبار در رشته آزاد) و هفت بار مقام دوم مسابقات کشوری را کسب نمود.

در ادامه مصاحبه ای رو میارم که با پیر کشتی کرمانشاه حاج صادق ایمانی داشتم ؛
قبل از شروع هر بحثی یادی میکنم از دومربی زحمتکش اون زمان اقای زهتابان و کمالی که واقعا برای کشتی کرمانشاه زحمات زیادی کشیدند و تک سالنی که داشتیم بالای مهمانخانه سبزی کارها چه صفا و چه صداقتی داشتیم اون زمان و چه شور و اشتیاقی بین جوانها بود ، یادمه یک بار مسابقه بود و جمعیت زیادی امده بود ما و تعدادی از دوستان روی بالکن بودیم که یهو زیرپامون خالی شد و ریخت و همه ما افتادیم توی محوطه و روی سبزی ها و … با اینکه امکانات کم بود ولی صداقت و رفاقت و پهلوانی زیاد بود ، یادی میکنم از رفقاو هم باشگاهی ها اون زمانم که واقعا دوران خوب و شادی رو باهم داشتیم و همیشه خاطراتشون همراه من هست: محمودبصیری،جعفراعرابی،سیامک سهرابی،قوامپور،فریدون قیاسوند،محلوجی و …از حریف هام هم اکبرحیدری،محمدپذیرایی،امیرتبریزی،رحیم قصاب،سلطانی نژاد،گلزار و …

اقای ایمانی از شروع مربیگری و فعالیتتون در این عرصه بگید ؟

مربیگری رو از ۴۵ سالگی شروع کردم و البته کشتی هم میگرفتم خودم مثلا یکبار تیم تهران رو دعوت کردم طی دوروز مسابقه دادن با کشتی گیران کرمانشاه که وزن ۷۴ کیلوی تهران همه رو شکست داد و داشت بدون شکست میرفت که من وزن کشی کردم با ۵۷ کیلو وزن مقابلش قرار گرفتم و اون رو شکست دادم یا یکبار دیگه هم تیم مازندران آمده بود و وزن ۶۳ کیلوی اون ها پرویزی بود و بدون شکست بود و چندتا از کشتی گیران کرمانشاهی رو برده بود و میگفت که کسی رغیب من نمیشه و… من واقعا ناراحت شدم و با اصرار خودم وزن کشی کردم که باهاش کشتی بگیرم که اقای غدیری مربی مازندران مخالفت میکرد و میگفت شما مربی هستید و درست نیست و یه سری حرفای دیگه که من قبول نکردم و باپرویزی کشتی گرفتم و اون رو شکست دادم . درضمن به مسابقات بین المللی زیادی اعزام شدم همراه تیم ملی ایران و تیم استان کرمانشاه به عنوان مربی و سرمربی که همیشه تیم های ما روی سکوهای مختلف بودند و خوش میدرخشیدند.

 

از فعالیت هاتون بگید و دورانی که رئیس هیت بودین یا سرمربی ؟ زحمات زیادی برای کشتی کرمانشاه کشیدم و هیچ چشم داشتی هیچ وقت نداشتم از هیچکس و فقط عشق بوده هرکاری کردم ، سالن شهید رضایی با پیگیری های ما ساخته شد سالن قصابخانه قدیم رو راه اندازی کردم سالن ارتش دست من بود و منم با تمام وجود در خدمت کشتی کرمانشاه ، مثلا تیم های کشتی ژاپن و آمریکا رو دعوت کردم به کرمانشاه اون هارو به شهرستانهای صحنه و اسلام آباد بردم و همیشه دوست داشتم تنور کشتی داغ داغ باشه تو این دیار . یادمه حاجی فیلی رو دعوت کردم کرمانشاه و یک ماه خونه خود ما بود و تو سالن های ما تمرین و آموزش داد و یا آکروشیزه روسی رو سه ماه دعوت کردم کرمانشاه و سالن شرکت نفت تمرین و آموزش داد اون زمان همدلی بود و برادری و حرمت ها زنده بودن و دلسوزان پای کار که کشتی این دیار زنده بود و همیشه اسم کرمانشاه میدرخشید .

 

هیت فعال و تیم مدیرتی قوی و پاکار از نظر شما؟

بنظر من در زمان مدیریت سرهنگ محمد آهنچی همه چی مرتب و منظم بود و خودشونم پای کار بودن و ازجنس کشتی اینقدر خوب و قوی کار کرد که طولی نشکید به ریاست فدراسیون کشتی رسید و خدمات زیادی برای کشتی کرمانشاه و کشور داشتن .
ی ایراد ی من به رئیس هیت کشتی و مدیران ورزشی الان دارم باید خودشون تو بطن کار باشند و جدا نباشند از کشتی گیر ها و بسوزند با مربیان و ورزشکارها البته اگه دنبال پیشرفت هستند باید برای جوان ها و این توان و انرژیشون ارزش قائل بود و همه مدیران و مسئولین در قبال جوانها باید احساس دین کنند ، زمانی که خودم رئیس هیت کشتی بودم ب تک تک سالن ها و تایم های تمرین سرکشی میکردم ، یکبار به سالنی رفتم دیدم مربی بعد از شاگردها امد و بی نظمی هایی رو  دیدیم و ایشان قواره اموزش دادن نبود برکنارش کردم و تایم رو ازش گرفتم چون باید ارزش قایل بود و باید یک مدیر و مسئول در کنار اون جوانها باشه ، این درجا زدن و سکون کشتی کرمانشاه برمیگرده به پای کار نبودن مسئولین ورزشی استان خصوصا هئیت کشتی که انرژی و شادابی لازم رو ندارند .

مشکلات کشتی کرمانشاه از نظر شما که سالیان سال بودید و دیدید تلخی ها و شرینی های زیادی  رو؟
کشتی گیر رو باید کارگردانی کرد و روی سرش بود و توجه داشت بهش و اون رو ساخت و مهم ترین آیتم برای پیشرفت یک کشتی گیر مربی اون هستش و هیت کشتی و فدراسیون متاسفانه بیخیال این امر بودند در سالیان قبل و ما ازاین موضوع ضربه هم خوردیم . مربیان ما به روز نیستند و دانش لازم رو ندارند و مورد بعدی نگاه درآمد زایی بود که به وجود آمد تو سالن های کشتی ما و اجتماعی که در سالن ها به وجود آمد و هرمربی بیش از ۵۰ تا شاگرد تو یه تایم دوساعته داشت بازدهی مثبت نداشتن تایم های تمرین ما و کیفیت کار پایین آمد تخریب هم شروع شد و به جایی رسیدیم کشتی در این دیار ضعیف و ضعیف تر شد و اکثر سالن های ما خالی از مربیان سازنده و اشتیاق جوان ها شد. ‌ مورد بعدی هم اختلاف نظر هایی بود که پیش امد بین بزرگان و پیسکسوتان و هماهنگ نبودن اونها و سرد شدن رابطه ها و این موضوع واقعا به کشتی کرمانشاه ضربه سنگینی زد و خیلی از دلسوزان واقعی کنار رفتند .

 

از شاگردهاتون بگید و یادی کنید از هرکی دلتون میخاد ؟
من سالیان سال کار کردم و شاگردهامم زیاد بودن خیلی ها از قلم میفتن ولی خوب کسایی که ذهن یاری کنه رو میگم:شهیدان عباس رضایی،محسن دارابی ،سید جمال میرزاده ،بیژن و اسفندیار زرافشانی،مظفرخسروی،محمودخاوران،علی جواهری،ارسلان ارجو،حسن و حسین محبی و …

جا داره اینجا یادی کنم از یکی از بهترین شاگردهام که همیشه دوسش داشته و دارم که هیچ وقت هم در عالم کشتی به حق واقعیش نرسید .
بین تمام شاگردهام اسفندیار زرافشانی از همه زبل تر بود و به همه چی توجه داشت و زود میگرفت همه نکات رو همیشه با نگاه کردن بهش انرژی میگرفتم ولی متاسفانه شانس باهاش یارنبود و در کشتی که بافره وشی گرفت و اون ضرب خوردگی در اوج جوانی و قدرت از دنیای قهرمانی به اجبار کنار رفت و اگر برای اسفندیار اون اتفاق نمیفتاد سالیان سال در تیم ملی میدرخشید و افتخارات زیادی برای کشتی کرمانشاه میتونست کسب کنه .
دلگیری من این هستش کسی مثل اسفندیار با این توان و پتانسیل کنار گود هستش و ما داریم راحت از امثال اسفندیار میگذریم باید این عزیزان رو اورد پای کار اسفندیار زرافشانی یک لیدر و راهنمای خوب و کامله و با یک تیم جوان و متخصص کنارش میتونه موفق باشه و خدمات زیادی به کشتی کرمانشاه بکنند و از این سکون رهاش کنند .

 

یک سری اسم میبرم میخام نظر شمارو بدونم و چیزی که تو ذهن شما میاد ؛

تختی : زبانزد خاص و عام الگوی همه ما ،
حبیب بلور : استادی قاطع و فعال و دلسوز روحش شاد ، امامعلی حبیبی : قهرمان و پهلوانی ارزنده که تحولی در کشتی جهان ایجاد کرد ،
رسول خادم : استاد فن بزکش که متاسفانه فن های شگرد خودش رو هم نتونست به شاگردهاش یاد بده ،
بابک قربانی : جوان خوبی بود و افسوس همیشگی کشتی کرمانشاه خواهد بود روحش شاد ، فریدن قنبری : جسور پر قدرت نابغه ولی ناکام بزرگ ای کاش یه راهنما و مشاور کنارش بود .

 

حرف شما با مسئولین استان کرمانشاه :
خواهش میکنم مسئولین دست از لجاجت بردارن فقط به ورزش این دیار فکر کنند و جوانهای مظلوم کرمانشاه  ، مسئولین همت کنند و بزرگ ها بزرگی کنند که انشالله رو به جلو حرکت کنیم و از این سکون رها بشیم و به روزهای خوب گذشته برسیم  ودوباره سالن هامون پر بشه از امید .. درضمن هر مسئول و مدیری که نمیتونه کار کنه خودش کنار بکشه و میدان رو به دیگران بده .

حرف آخر با جوانها :
به عنوان کسی که حدود ۶۳ ساله کنار ورزش و کشتی بودم و خاک تشک خوردم از همه جوانتر ها میخوام سالم ورزش کنند و هم جسمشون و هم روحشون رو سالم نگه دارند ، انسانیت و اخلاق مهمترین آیتم برای یک جوان هستش تزکیه نفس و روح رو سرلوحه همه کارهاشون بزارند و بعد دنبال قهرمانی باشند و تلاش کنند و ریاضت بکشند که انشالله به سرمنزل مقصود برسند و باعث افتخار همه ما باشند …

 

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 4:54 ب.ظ