جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

پهلوان یوسف نوری

پهلوان یوسف نوری

قبسم الله الرحمن الرحیم 

اینبار هم  خدمت یکی از پهلوانان و قهرمانان دهه ۶۰ کشتی کرمانشاه رسیدم که در خلوت خود  در گوشه ای از این دیار مشغول کسب حلال است  پهلوانی که سالیان سال در وزن های ۸۲ ، ۹۰ ، ۱۲۰ خوش درخشید و زینت بخش سکوهای قهرمانی مسابقات مختلف کشور بود پهلوان یوسف نوری  .

بیوگرافی : متولد ۱۳۴۴ در دیار پهلوانان کرمانشاه کشتی را سال ۱۳۶۰ در سن ۱۸ سالگی و زیر نظر مربیان دلسوز و سازنده کرمانشاه آقا حشمت میرزایی و آقا بیژن زرافشانی و آقا نادرنجفی شروع کرد و گل استعدادش خیلی زود شکفت و از سکوهای قهرمانی استان و کشور بالا رفت آقای یوسف نوری از معدود کشتی گیرانی است که در رده های پایه حضور نداشت و در بزرگسالان کشتی را شروع کرد و خیلی زود هم به نتیجه رسید تمام تمرینات خود را در سالن قدیمی شهر سالن شهید عباس رضایی انجام داد ،  به مسابقات مختلف بین المللی اعزام شد و از سکوهای مختلف قهرمانی بالارفت و متاسفانه از خیلی مسابقات مهم برون مرزی  هم به علت نداشتن کارت پایان خدمت سربازی جاماند و اعزام نشد ، درپایان مصاحبه ای با این فرزند دیار پهلوانان انجام داده ام که برای شما عزیزان میاورم:

بهترین هیئت از نظر شما ؟ 

بهترین تیم های مدیریت و هیئت کشتی در زمان آقایان صادق ایمانی ، حاج حبیب محلوجی ، بیژن زرافشانی بود و تیم های استان در آن زمان خیلی نتیجه های خوبی میگرفتند و مسابقات مختلفی در همه رده ها برگزار میشد و چراغ کشتی واقعا روشن بود وقتی تیم کرمانشاه به مسابقات لیگ یا کشوری اعزام میشد میگفتند تیم روس آمده روزهای خوب کشتی کرمانشاه در ده های ۶۰ و ۷۰ بود امیدوارم دوباره شاهد اون روزها باشیم.

بهترین مربی از نظر شما ؟ 

همه مربیان زحمت میکشن و خوب هستند خصوصا در زمان ما دلسوز و پاکار بودند یه مربی خوب آیتم هایی داره که از نظر خود من یکی از مهمترین هاش قهرمان بودن خود مربی هستش کسی که زجر وزن کم کردن استرس مسابقه و لذت قهرمانی رو نچشیده باشه هیچ وقت موفق نخواهد شد و چیز خاصی برای شاگردهاش نداره من خودم به شخصه اگه مربیم قهرمان نباشه حرف شنوی ازش ندارم مربی باید حرف داشته باشه برای شاگرد هاش و از همه شاگردهاش بهتر باشه امیدوارم که قهرمانهای ما که عمر ورزش حرفه ایشان تمام شده به سمت مربیگری حرفه ای بیان و به داد کشتی برسند.

دلایل افت کشتی کرمانشاه از اوایل دهه ۸۰ تا الان که به اینجا رسیدیم و سالنهای کشتی خالی از ورزشکار شده چی هست؟ 

دلایل زیادی وجود داره و بهم پیوستن که الان ما شاهد این رکود و سکون کشتی هستیم که مختصر به نکاتی که از نظر من مهم هستند اشاره میکنم : 

۱/متاسفانه رشد بی حد دوپینگ در ورزش کشور خصوصا کرمانشاه در این سالها شروع شد و ماشاهد آن بودیم که دوپینگ عمر قهرمانی رو کوتاه میکنه و هیچ ورزشکاری موندنش تداوم نداره در سطح اول کشتی و خیلی زود کنار رفتن و متاسفانه بزرگان و مربیان هم نتوانستند جلو این اتفاق شوم رو بگیرند  اولین ضربه به کشتی کرمانشاه خورده شد .

۲/ متاسفانه قهرمانی در سطح اول ملی نداشتیم که شور و اشتیاق رو در بین نوجوان ها بندازه و رو به سالن های کشتی بیارن مثل برادران زرافشانی ، برادران محبی  و … 

۳/مشکلات اقتصادی و فقر استان کرمانشاه که گریبان گیر اکثر جوانهای این دیار بوده و هست  کشتی هیچ درآمدی نداره و باید از جیب هم خرج کنی و همیشه یک قهرمان استرس بی پولی و بیکاری رو همراه خودش داره و یکی از عوامل مهم نتیجه نگرفتن جوانان این دیار همین بوده و هست .

۴/کم کاری که توسط مسئولین ورزش استان و هیئت کشتی انجام شد بی تفاوتی به وضع موجود و کم رنگ شدن کشتی در دیار کرمانشاه و کمبود مسابقات! به جایی رسیدیم که سالی یک مسابقه در استان انجام میشه اونم انتخابی که فقط برای رفع تکلیف هستش باید مثل قدیم در لیگ تیم بدیم و شهرهای دیگه رو دعوت کنیم و تیم به تیم مسابقه بدیم و در تمام مسابقات داخلی شرکت کنیم که کشتیگیران این دیار ساخته بشن و جنگنده  .

چرا بزرگان ابن دیار هیچ وقت کنار هم قرار نمیگیرند و به داد کشتی کرمانشاه نمیرسند ؟ 

متاسفانه در قدیم خیلی اختلاف نظر ها و خیلی رقابت ها در بین بزرگان این دیار بود که الان هم بعد از گذشت سالیان سال  هنوز هم فکر میکنند که در اون زمان هستند و نمیتونند کنار هم قرار بگیرند و این خیلی بده برای کرمانشاه چون واقعا کشتی در این دیار مرده و نیاز به همدلی و برادری هست که این وضعیت سریعتر جمع بشه و آبرو به کشتی کرمانشاه برگرده.

یک خاطره خوب از دوران کشتی و قهرمانی ؟ 

در زمانی که ما کشتی میگرفتیم همه یک دل بودند و دست به دست هم فقط برای بالا بردن نام کرمانشاه تلاش میکردند و اون برادری ها و رفاقت ها همیشه برای من بهترین خاطره بوده و هست .

یک خاطره که یاد آوریش تلخ و ناراحت کننده اس براتون ؟ 

همیشه یادآوری این مسابقه برام ناراحت کننده س در مسابقات جام یاشاردوغو سال ۶۸ بدون باخت من پنجم شدم . فراول قهرمان جهان رو بردم ، افراهیم کامبیوف بلغار هم برای ترکیه کشتی میگرفت که شکستش دادم ولی ترکها طوری جدول رو چیدن که یکی از کشتی گیرهاشون  به اسم شمشک که بعدها هم قهرمان المپیک شد رو مقابل من گذاشتن  بدنی روغن مالی شده داشت که اصلا نمیشد باهاش کشتی گرفت من ازش یک بر صفر جلو بودم و در حین کشتی چند باری اعتراض کردم  به این وضعیت و بدنش ولی به من اخطار میدادن، در نهایت با ناداوری من رو سه اخطاره و کشتی رو قطع  کردن و بازنده  شدم و دور بعد هم شمشک به کامبیوف با ضربه فنی باخت و رفت فینال و من رفتم پنجم و ششمی و بعدها مسئولین تیم ترکیه گفته بودن این حقکشی بخاطر این بود که سال قبل در مسابقات ۲ ۲ بهمن مسابقه بین فیضی شکر ترک و امیر رضا خادم حق کشتی گیرشون خورده شده بود و خلاصه من قربانی تبانی ترکها شدم و جبران اتفاق سال قبل و روی سکو نرفتم .

اسم هایی رو میارم  هرچی تو ذهنتون آمد یا هرحرف و نظری بگید؟   

بابک قربانی : شناختی ندارم ازش از نزدیک ولی هیچ وقت ازش بد نشنیدم و همیشه و همه جا ازش خوب گفتن روحش شاد باشه .

مصطفی دوست مهربان: جوانی خوش استیل و با ادب و با معرفت و مشتی خدا رحمتش کنه .

سید جلال مشعشعی: روح پاک سید شاد باشه رفیق و هم تمرینی بودیم قهرمان بود پهلوان بود و مشتی خدا رحمتش کنه . 

آقا بیژن زرافشانی : مربی دلسوز پهلوان باصفا و سفره دار که هرچی داشته برای شاگردهاش گذاشت و ازش درس معرفت و پهلوانی یاد گرفتم .

حرف آخر با مسئولین ورزش و بزرگان کشتی استان ؟ 

کدورت ها و اختلاف نظرهای قدیمی رو کنار بگذارند من و من کردن در این زمان فقط باعث میشه اوضاع کشتی از این که هست بدتر و بدتر بشه واقعا این جایگاه ما نبوده و نیست .

اون زمان آقای قنبری بود مسئول باشگاه استقلال هیچ پولی هم نبود و نمیداد و با هیچ تیم داری میکرد و در مسابقات لیگ شرکت میکردیم  و هر هفته در جو مسابقه و همه آماده و سرحال بودن فقط مسابقه کشتی گیر رو میسازه از مسئولین میخوام تیم داری کنند و کشتی رو رونق بدن در کرمانشاه .

حرف آخر با جوانهای کشتیگیرکرمانشاه :

ازشون خواهش میکنم روبه دوپینگ نرن و سالم ورزش کنند که قهرمانی شون ماندگار باشه و تداوم داشته باشه بعدش پهلوان باشن و بزرگ و کوچکی رو رعایت کنند احترام بگیرند و بزارند که بهشون احترام گذاشته بشه  در آینده ، یادی کنم از شهید سید جمال میرزاده شاید از لحاظ  عنوان از خیلی ها پایین باشه ولی نامش ماندگار شده و یادش در قلب همه فقط و فقط بخاطر منش های پهلوانیش و مرام و ادب و معرفتش انشالله جوانهای ما از امثال این عزیز الگو بگیرند . 

یاعلی

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در پنجشنبه, 04 خرداد 1396 ساعت 4:00 ب.ظ