جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

پهلوان علی اصغر گُرد

پهلوان علی اصغر گُرد

جوادنجاتی✍: یادیاران:

پهلوان نامدار وپر اعتبار و افتخار کرمانشاهی علی اصغر گُرد معروف به علی اصغر کله شیر فرزند خدامراد درسال ۱۳۰۳ هجری قمری در کرمانشاه چشم به جهان گشود. از همان دوران کودکی روحیه ای پهلوانی و ورزشکارانه داشت و چون در تمام حرکات ورزش باستانی چالاک و ورزیده و پر تحرک بود ، توده مردم به او لقب کله شیر ( خروس جنگی ) داده بودند .

وی درتمام شئون زندگی چه دربرخورد با مردم وچه رعایت اصول دینی و مذهبی و چه رفتار پهلوانی نمونه و زبانزد بود. گروهی خبرنگار درزمان حیاتش قصد تهیه گزارش ورزشی و پهلوانی از وی را دارند ، زمانیکه موفق میشوند او ارتباط بگیرند و خواهش می کنند که گوشه ای از زندگی خود را مطرح کند ، پهلوان دلاور دیارمان از این امر سر باز می زندو در پاسخ به آنها می گوید : از خود تعریف کردن کار درستی نیست …

یکی از پهلوانان نامدار کشور که وزنی بیش از دو برابر او را داشته زمانی که به قصد زیارت عتبات عالیات به کرمانشاه می آید و طبق مرسوم به زورخانه می رود و هماورد می طلبد ، پهلوان علی اصغر گُرد حاضر به کشتی گرفتن با او نمی شود و شاید حاضرین این موضوع را حمل برترس او می کنند و خیلی ها نیز ناراحت میشوند .

اما مدتها بعد که پهلوان از سفر زیارتی بر می گردد و مجدداً به زورخانه می رود اینبار پهلوان کله شیر با وی به کشتی می پردازد و درکمترین زمان پشتش را به خاک می رساند ، بعد صورت حریف را می بوسد و می گوید :

چون قبلا ً می خواستی به زیارت مولا علی مشرف شوی ، نمی خواستم ناراحت از گود زورخانه بیرون بروی و به احترام پیرم حاضر نشدم با تو نبرد کنم ، ولی حالا که برگشته ای برای دل مردم دیارم باید باتو کشتی میگرفتم .

پهلوان علی اصغر گرد از اولین کسانی بود که دوبند کشتی راپوشید و کشتی جدید راهم تجربه کرد و در تمام مسابقاتش حریفان داخلی و خارجی را به راحتی شکست میداد روح پاک و بزرگ این پهلوان کرمانشاهی شاد و درآرامش ابدی .

شادی روح پاک و بزرگش صلواتی هدیه کنید

کشتی کرمانشاه را_دریابیم

جواد نجاتی✍:

کانال پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه :

koshti_kermanshah

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در شنبه, 20 دی 1399 ساعت 8:04 ق.ظ