سه شنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۱

پهلوان عباس زندی هم پر کشید

پهلوان عباس زندی هم پر کشید

بسم الله الرحمن الرحیم

‌ آخرین_دور_افتخار_پهلوان

✅پهلوان عباس زندی آخرین بازمانده از المپیک لندن ۱۹۴۸ که در این مسابقات به عنوان هفتمی مشترک دست یافت صبح امروز دار فانی را وداع گفت. در آن دوره ایران با کسب یک مدال برنز توسط جعفر_سلماسی در وزنه برداری در رده آخر کشورهای دریافت کننده مدال قرار گرفت. عباس_زندی از جمله نوادر و چهره های پرافتخار کشتی ایران است که تجربه حضور در سه دوره پی در پی بازی های المپیک ۱۹۴۸ لندن، ۱۹۵۲ هلسینکی و ۱۹۵۶ ملبورن را دارد.

✅مراسم تشییع پیکر عباس زندی از سوی خانواده آن مرحوم و فدراسیون کشتی از ساعت ۹ صبح فردا سه‌شنبه ۹ آبان ماه از مقابل درب اصلی ورزشگاه شهید شیرودی تهران انجام می‌شود.

✅ قهرمانی که در ۱۸ سالگی در المپیک حضور یافت

✅وی در ۱۵ سالگی به باشگاه «ببر» رفت و زیر نظر حسن سعدیان و حاج عبدالحسین فعلی الفبای کشتی را آموخت. زندی از معدود کشتی‌گیران ایرانی است که در سه دوره از بازی‌های المپیک شرکت کرد: ۱۹۴۸ لندن، ۱۹۵۲ هلسینکی و ۱۹۵۶ ملبورن.

✅وی در شرایطی به عضویت تیم ملی کشتی آزاد اعزامی به بازی‌های المپیک ۱۹۴۸ لندن درآمد که فقط ۱۸سال داشت. یک سال بعد پهلوان ایران شد. وی در رقابت‌های المپیک ۱۹۴۸ لندن در وزن پنجم به مقام پنجم رسید و البته در رقابت‌های المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی در وزن هفتم به مقام چهارم رسید و در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن نیز در وزن ششم، پنجم شد و با حضور در ۳ دوره از رقابت‌های المپیک رکورد بی نظیری را از خود بر جا گذاشت.

✅زندی اولین کشتی‌گیر ایرانی است که به همراه توفیق جهانبخت، نخستین مدال طلای_جهان را برای کشتی ایران به دست آورد، سال ۱۹۵۴ توکیو ژاپن. او در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی کشور در سالهای ۱۳۲۸ و ۱۳۲۹ به ترتیب به مقام های دوم و اول دست یافت.

✅علاوه بر آن مدال طلای جشنواره بین‌المللی ورشو در سال ۱۹۵۵، مدال طلای بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ و مدال طلای ارتش‌های جهان در سن بازنشستگی در سال ۱۹۶۱ در شهر استانبول_ترکیه از دیگر افتخارات زندی است .

( روح پاکشاد و در آرامش ابدی )

دوستان به کانال پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه بپیوندید :

koshti_kermanshah@

آدرس سایت پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه :

http://koshti-kermanshah.com/

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در دوشنبه, 08 آبان 1396 ساعت 7:46 ق.ظ