جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

پهلوان تقی داداشی

پهلوان تقی داداشی

جواد نجاتی✍:

مصاحبه ای با تقی داداشی از قهرمان های خوب مازندران و مربی تیم ملی و از مربیان سازنده حال حاضر استانش:

نظر شما درمورد کشتی کرمانشاه و این ایست منفی و رکود حال حاضر چیست؟

کرمانشاه قطب اصلی کشتی ایران بوده و هست خیلی ها باید مدال جهانی می گرفتند آقا فریدون آقا جعفر، احسان امینی، بهمن تیموری ، رضا افضلی ،گنجابی ، برادران حسینی ، شهرام چایچی و … واقعاً خیلی ها بودند پتانسیلش را داشتند ولی به حقشان نرسیدند و حمایت های لازم ازشان صورت نگرفت و در دنیای قهرمانی یکی پس از دیگری کنار کشیدند.

 #به نظر شما که از دور این وضعیت حال حاضر کشتی کرمانشاه را میبینی و سالها ملی‌پوش ومربی تیم ملی بوده ای دلایل این رکود رو بگو دوست دارم بدونم چه چیزی میبینی از کشتی کرمانشاه :

باید تک تک عزیزانی که گفتم و اسم آوردم باید کار را از پایه شروع کنند ، قبول کنیم کشتی دنیا ضعیف شده مثل گذشته نیست تو ایران همینطور رقابت‌ها مثل گذشته نیست خیلی راحت تر شده . قبلا باید برای پوشیدن دوبنده تیم ملی از هفت خان رستم می‌گذشتی ولی حالا رسیدن به قله خیلی راحت تر شده است ،

خانواده ها باید حمایت کنند واقعا مشکلات مادی یکی از بزرگترین مشکلات کشتی‌گیران است که باید برایش فکری کرد ، مربیان بی‌انگیزه شدن قهرمان ها بی‌انگیزه شده اند چون از انها حمایتی نمیشود و اینده ای روشنی برای خودشان نمیبینند ، در مازندران هم داره این اتفاق میفته و فقط چندتا شهر مثل قدیم سخت به فکرن و باشگاه ها داغ و پر نشاط بقیه اش را زیاد مثل گذشته اهمیت نمیدن.

به نظرت این اوضاع درست میشود بهترین راهکار برای زودتر نتیجه گرفتن و در رفتن از این رکود سراسری چیست؟

 انشالله درست میشه اهمیت دادن به پایه خیلی مهم هستش و آموزش صحیح کشتی . باید کشتی رو یادگرفت نه فقط کشتی گرفت ، متاسفانه نوآموزان میان سالن فقط کشتی می‌گیرند دریغ از آموزش صحیح ، باید مثل کلاس اول  بهشون اموزش داده بشه و الفبارو درست یاد بگیرند .

رابطه پیشکسوتان مازندران باهم چطوراست ؟ فضای کاری و ارتباطی پیشکسوتان با هم از دهه های گذشته تا شما و هم دوره هاتون ؟

بین ما و همدوره هامون که عالیه و خوب و خیلی وقته داریم کار می‌کنیم بذری . تقوی . طهماسبی . واحدی .واگذاری .سعید گنجی و … ولی تک و توک بزرگانی هم هستند هنوز ول کن نیستند ، ولی در کل همه چیز در مازندران عالیه بین نسل های گذشته ، خودم شروع مربیگریم بعد قهرمانی در کنار استاد نادر ناظری بود و هنوز هم دارم ازش یاد می‌گیرم ، ما هیثت قوی داشتیم شخصی به نام اصغرثمربخش کارکشته کاربلد مدیر همه رو دور هم جمع کرده بود و خوب زحمت کشید و کشتی مازندران رو به جلو برد .

هیئت کشتی الان چطور کار میکند به نظرت موفق میشود مثل قبل میتونه همه را جمع کند و روبه جلو حرکت کند؟

الان که چیزی نیست برای کار کردن و همه جا تعطیل است ولی شک نکن صددرصد همینه ،همه ما برای کشتی مازندران تلاش می‌کنیم و هدف داریم شخص و نفر مهم نیست . هدف فقط کشتی مازندران است و سربلندی و یکه تازیش مثل همیشه و ۱۰۰% روزهای خوبی در انتظار کشتی مازندران است .

نظرت در مورد نوردین مرادی کشتی گیر سبک وزن کرمانشاه که خیلی زود از کشتی و دوران قهرمانی کناره گرفت؟

کشتی‌گیر خوبی بود من چندین بار باهاش کشتی گرفتم خیلی پهلوان بود انشالله هر جا که هست سالم و سلامت باشه افسوس مسیولین کرمانشاه قدر داشته هاشون را هیچ وقت ندونستند .

می خواهم در مورد فریدون قنبری که سالها میشناسی و در کنارش کشتی گرفتی و همیشه بد قضاوت شده بگویی و واقعیتی که تو ذهنت ازش داری ؟

فریدون قنبری ، پسری دوست داشتنی و آروم و مهربون بود ، خودم سالها افتخار داشتم در تیم ملی و باشگاه ها و اردوهای مختلف باهاش بودم و در کنارش ورزش کردم اصلا چیزی جز خوبی از فریدون قنبری در ذهن من نیست .

نظرت در مورد بابک قربانی و سرنوشت تلخش و چیزی که از دل و ذهنت گذشته است؟

بابک عزیز روحش شاد ، شاید باورت نشه هنوز هم برام سخته باور رفتنش ، بابک قربانی استعدادی بود که اگر حفظ می‌شد سالیان سال رکورد های جالب و دست نیافتنی را به جا می گذاشت افسوس …

به نظرت چرا یه قهرمان در ایران حذف نمیشود کسانی چون بابک قربانی فریدون قنبری و ..؟

خوب توی کشوری زندگی می‌کنیم که قهرمان زنده را عشق است همیشه همین طور بوده جایگاه قهرمان هیچ وقت حفظ نشده و متاسفانه بزرگترین مشکل ورزش ما سیاسی بودنشه و همیشه ازش برداشت سیاسی شده .

بیشتر رفاقتت تو سالهای قهرمانی و مسابقات با کدام یکی از بچه‌های کرمانشاه بوده و صمیمی ترین رفیقت از بچه‌های کرمانشاه ؟

همه بچه های کرمانشاه تاج سر ما هستند و با همشون رفاقتی داشته و دارم و خاطره تلخی از کرمانشاهی ها نداشته و ندارم .

بهترین مربی کرمانشاه از نظر شما؟

من خودم تو مربیگری این چند سال افتخار شاگردی آقا شهرام چاچی واقا جعفر دلیری

رو داشتم ولی همه مربیان کرمانشاه برای من قابل احترام هستند و آرزوی سلامتی برای تمام مربیان سازنده و دلسوز کرمانشاه را دارم

به دور از تعصب و با دید کارشناسی برنده مبارزه بعد تیلور و یزدانی چه کسی هست ؟

تیلور کشتی گیر بسیار خوبی است و یه جاهایی از کشتی خیلی خوب کار میکنه بخصوص پیچ خوردن ها خیلی عالی است . بحث مهم این مبارزه آمادگی جسمانیه هر کشتی گیری جنگنده تر باشه و سرحال تر برنده است ولی امیدوارم حسن یزدانی عزیز پهلوان دوست داشتنی کشورمان با درایتی که داره دومین طلای المپیک رو دشت کنه و همه مارو خوشحال کنه .

سوال آخربهترین کشتی‌گیران در مسابقات انتخابی دیروز و مسابقات لیگ که خوب درخشیدند و خودشون رو نشان دادند چه کسانی بودند ؟

الهی ، رحمان عموزاد ، جعفریان در لیگ ، انتخابی اخیر هم رحمان عمو زاد ، علی شعبانی واقعاً عالی کار کردند .

آقا جواد دارایی کشتی ما خیلی خوبه بعد از المپیک نسل جدید ظهور میکنه و میبینی چه انقلابی در سطح کشتی دنیا انجام میدن این نسخه رو غلام محمدی نوشت از نوجوانان

و همون بچه ها الان شدن رحمان ، امیر محمد، زارع، فروتن،جعفریان،نخودی،عشقی و … کشتی ایران بعد از المپیک توکیو جزو بهترین های ادوار تاریخ کشتی ایران و جهان خواهد شد فقط همه باید به کشتی کمک کنیم به دور از هر حاشیه ای با همدلی به فکر رسیدن به قله افتخار باشیم .

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در جمعه, 16 آبان 1399 ساعت 12:38 ب.ظ