سه شنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۱

جهان پهلوان های پوشالی

جهان پهلوان های پوشالی

جوادنجاتی✍:

قبل ازنوشتن دلنامه جدیدم حتما این چند سطر را بخوانید …

جهان‌پهلوان درجه‌ای در سپاه ایران بوده است که فقط به کسانی داده میشد که سپهسالار و بزرگ ارتش ایران زمین بوده اند و در میادین مختلف دلاوری ها از خود بجا میگذاشتند.

فردوسی، در کتاب شاهنامه، رستم پسر زال را «جهان‌پهلوان» خوانده‌است.

بعد از رستم افسانه ای در کل تاریخ ایران جهان پهلوان پوریای ولی نام آور ترین مرد این مرز و بوم را داریم که در قرن هفتم میزیسته و روایت هایی عجیب از مرام ،معرفت و بزرگی روح این مرد نیک سینه به سینه به ما رسیده است بعد این فرزند خلف ایران ، دیگر ستاره ای در آسمان پهلوانی این مرز و بوم ندرخشید تا بعد از قرن ها نوبت به ستاره ای جدید و تکرار نشدنی در  تاریخ معاصر ایران  غلام‌رضا تختی  رسید که به‌عنوان «جهان‌پهلوان» از او یاد می‌شود که همگان با بزرگ منشی و دل دریایی و روح آسمانیش آشنا هستیم .

نکته اول : متاسفانه جدیدا شاهد هستیم این وصف گرانقدر را به هرکس میچسبانند همراهان عزیزم بیایید هر قهرمان و یا هر شخصی را بزرگ نکنیم و باعث و بانی آن نشویم که از جایگاه واقعی خود به در شود! که در تمام لغزش ها و غرور ها و هر حاشیه‌ای که در دنیای خودش گرفتار شود ماهم شریک خواهیم شد.

نکته دوم: جدیدا میبینم که بعضی از دختران ورزشکار را جهان پهلوان مینامند ویا برای دخترانی که به رشته های نزدیک به کشتی مشغول هستند از این صفت سنگین استفاده میکنند با تمام احترامی که برای بانوان ورزشکار قائلم ولی به سخره گرفتن هر چیزی زیبا نیست ! زنان کجا جهان پهلوانی کجا! در کل تاریخ درخشان ایران زمین فقط سه نفر این مقام و منصب بزرگ را لایق بوده اند : فردوسی در شاهنامه رستم دستان را جهان پهلوان خطاب کرد بعد از قرن ها جهان پهلوان پوریای ولی ظهور کرد و بعد از سیزده قرن جهان پهلوان غلام رضا تختی تک گل باغ پهلوانی شایسته این لقب شد.

پی نوشت: پس مراقب لفاظی های بچگانه خودتان باشید چه کسانی را جهان پهلوان خطاب میکنید هیچکس در این زمان معاصر لیاقت این نصب را ندارد ….

کشتی کرمانشاه را در یابیم

جواد نجاتی✍:

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در دوشنبه, 02 فروردین 1400 ساعت 7:45 ب.ظ