جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

تورج مهری مربی خوب و سازنده کرمانشاه

تورج مهری مربی خوب و سازنده کرمانشاه

بسم الله الرحمن الرحیم …

به در خواست خیلی از بازدید کنندگان و دوستداران کشتی و همشهری های عزیزم رفتم سراغ یکی از بهترین مربیان کشور یکی از سازنده ترین مربیان استان کرمانشاه که تمام زندگی و دارو ندارش رو برای کشتی برای عشقش برای شاگرداش گذاشت . ولی الان در گوشه از این شهر در تنهایی خود و به دور از هر بحث و حاشیه ای داره روزگار رو میگذرانه ولی دل و جان و قلبش با کشتی با شاگرداهاش هستش بله آقای تورج مهری که مثل استاد بنا انقلابی در کشتی فرنگی استان بپاکرد و تو یک دهه کار و تلاش یک نیروی تازه و یک قدرت و اعتباری دوباره به کشتی فرنگی کرمانشاه داد ساعاتی در کنار این مرد بزرگ بودم و سرصبحت و حرف های دلش بازشد و با اجازه ایشون گفتم که در سایت بیارم که همه همشهری ها و عاشقان کشتی بدانند و بخوانند …

IMG_۲۰۱۴۱۱۲۰_۱۶۱۴۵۳_1_

تورج مهری کشتی رو از سال ۶۳ زیر نظر آقایان وزیری و بهری شروع کرد و چندین سال هم در محضر آقای قباد پور بود مربی گری را از سال ۷۹ شروع کرد و تا سال ۹۳ در خدمت کشتی استان و کشور بود و جز مفاخر و رزش و کشتی کرمانشاه می باشد

در ادامه صحبت های این استاد عزیز را میاورم :

من زندگیم رو برای کشتی گذاشتم خیلی ضربه خوردم جوانی و وقتم رو گذاشتم از لحاظ مالی کلی هزینه کردم از گرفتن سالن با هزینه خودم و ماهانه کرایه اون رو خودم میدادم که بچه ها بیان و تمرین کنند تا … بگذریم من عاشق کشتی بودم و هستم ولی اینقدر ناملایمات و حق کشی ها و برخوردهای سرد رو دیدم که میلی ندارم به کار کردن البته با این جوها و زمینه هایی که موجوده و هیچ چیز جای خودش نیست ! یادمه بخاطر مصاحبه ای که چیزی جز حق و حقیقت رو نگفتم و خواسته های فنی ورزش کشتی رو از هئیت وقت اون موقع طلب کردم به راحتی من رو کنار گذاشتند و حتی تایم تمرین من رو تعطیل کردند ! حرف زیاد دارم و درد دل زیاد یک ساله تورج مهری کنار کشیده هیچ کس تو هیچ جایگاهی زنگی به من نزده و خبری ازم نگرفته واقعا دلسرد شدم و افسوس خوردم و میخورم برای روزهایی که از دست دادم و برای مشکلاتی که برای خودم پیش آوردم و الان تنها و کنار گود..!

قبل از اعزام به مسابقات جهانی فدراسیون من رو خواست و گفتند هئیت استان نامه هایی فرستاده مبنی بر اینکه شما همکاری نداری با هئیت یا نظری روی شما ندارند و باید مربی که مد نظر آنهاست اعزام بشه به مسابقات جهانی و شخص دیگه ای رو معرفی کردند به فدراسیون منی که بر هیچ کس پوشیده نیست تلاش ها و اعتقادات و پرونده ام تو کشتی استان و کشور مشخصه هیچ وقت حقی رو ضایع نکردم و هیچ وقت کم کاری نکردم در هیچ جا و هیچ رده ای وقتی در راس بودم یا مشغول خدمت . لازم به ذکره یک مربی وقتی میره سطح ملی و از مربیان تیم ملی میشه باعث افتخار استان و شهرشه و عیار کشتی دیارش رو بالا میبره و ما نباید خودمون بخاطر بغض ها و سلیقه های شخصی کسی رو خراب کنیم یا دنبال زمین زدنش باشیم خیلی ها دنبال بزرگ کردن خودشان هستند که مطئن باشند با این افکار و ایده ها و به هیچجایگاهی نخواهند رسید !

تورج مهری اون زمان که کار میکرد ۴۰% از انرژیش روبکار برد و به این جایگاه رسید و ۶۰% دیگه انرژی و مشغله فکریش با جنگیدن و با فضای بد مدیریتی ورزش و کشتی میرفت و هیچ وقت هیچ آرامشی رو حس نکردم و پشتوانه خوبی که با خیال راحت زمینه فراهم باشه و بتونیم به کشتی استان خدمت کنیم نبود!

یه درد دل دیگه اینکه کشتی گیر من قهرمان استان میشد ولی از زمان و مکان اردو خبر نداشت و باید از دوستاش محل و مکان اردو رو میفهمید و وقتی مراجعه میکرد به اردو چون تاخیر داشته نفر اول رو کنار میذاشتند یانفر اول استان میشدند تا روز قبل از اعزام به مسابقات باید انتخابی میذاشتند و استرس رفتن و نرفتن رو داشته باشند! کجای دنیا نفر اول انتخابی سه بار باید تو اردو براش مسابقه بانفرات دوم و سوم بزارند و انتخابی دوباره ! البته جواب مشخصه چون شاگرد تورج مهری بوده اند ! از شاگردهام یادی میکنم که خیلی سختی کشیدن وباعث افتخار من بوده و هستند : مرحوم پهلوان بابک قربانی / محمد قربانی / شیرزاد بهشتی / علی پرویزی / امید کلانتری و …

یک خاطره بد ورزشی تو این سالها ؟!! :

مسابقات جهانی ۲۰۰۸ جایی که بابک قربانی راحت و مثل آب خوردن میتونست قهرمان دنیا بشه و مدال طلای جهان رو به سینه بزنه ولی بخاطر غرور ملیش بخاطر کشورش بخاطر مردمش با اسرائیل روبرو نشد و اون همه تلاش و زحمت کشیدن و عرق ریختن و سختی رو زمین گذاشت و گذشت از مدای طلای جهان جایی که با یقین میگگم با یک دست همه حریفاش رو شکست میداد . ولی وقتی برگشتیم تو مراسم تجلیلی که ازش کردند و حضور داشتیم لوحی بهش دادند و مبلغ ۳۰ هزار تومان و این من رو خورد کرد و دلم رو شکست و هیچ وقت از یادم نمیره و بدترین خاطره ورزشی من شد یک قهرمان مدال طلای جهان رو زمین بگذاره بخاطر ملتش و اینجور ازش تجلیل بشه !

یک خاطره خوب ؟!:

قهرمانی تیم ملی ایران تو مسابقات جام جهانی سال ۲۰۱۰ارمنستان که برای اولین بار تو رشته فرنگی اتفاق افتاد و بنده هم افتخار مربیگری را داشتم و در خدمت تیم ملی کشورم اون لحظه که سرود خوانده شد و پرچم ایران عزیزم بالا رفت و تمام دنیا به احترام ایران تو سالن بلند شدند بهترین خاطره و لحظه زندگی من بود و شیرینی اون لحظات رو هیچ وقت فراموش نمیکنم .

1427309799363

بهترین سالها ی کشتی استان :

بنظر من بهترین سالهای کشتی بین سالهای ۸۲ تا ۸۷ بود حدودا هئیت آقای هیچی خوب کار شد اون سالها و تیم های کرمانشاه تو رده های مختلف افتخار آفرینی های زیادی کردند .

لازم به ذکره بنظر من کرمانشاه دیگه کشتی نداره نه در رشته آزاد نه فرنگی هیچی سر جاش نیس هیچ آیتمی تو هیچ زمینه ای رعایت نمیشه و نشده و خیلی ها کمر به نابود کردن کشتی بستند که دارند به خواسته هاشونم میرسند مسئولین ورزش استان مسئولین هئیت کشتی مربی ها و … همه و همه در گیرند و باید روزی جوابگوی این اتفاقات باشند واقعا جایگاه کرمانشاه الان تو کشور کجاست اصلا نمیشه بحث کرد یا دفاعی ! کار نشد و نمیشه نتیجه اش هم همین اوضاع هستش تک و توکی هم کشتی گیر با زحمات خودشان آمدن و کار کردند و به عنوان هایی دست پیدا کردند که هیچ حمایتی ازشان نشد و عمر قهرمانیشون کوتاه بود و کنار رفتند هیچ کار ریشه ای نشد تو استان و مطمئن باشید با این روند مدیریتی در سال های اینده اوضاع از این هم بدتر خواهد شد !

کسی که در راس حرم ورزش استان هستش یا مسئول هئیت میشه به عنوان یک مدیر باید مدبر باشه قوی باشه درایت شخصی بالایی داشته باشه بجنگه برای نتیجه گرفتن . باید طرح و برنامه داشته باشه باید از همه پتانسیل ها استفاده کنه قابلیت اجرایی بالایی داشته باشه بتانه جلوی همه دربیاد و نگذاره کارشکنی بشه و از نیروهای متخصص و سازنده استان و کسایی که میتونند کمکی به ورزش بکنند استفاده کنه از همه ابزارهای موجود حمایت کنه دنبال سازندگی و ریشه ای کار کردن باشه باید از همه چیزش بگذره و تمام وقت و مشغولیاتش بشه کار و خدمت به ورزش جذب سرمایه کنه تو امر مدیریت باید پشتوانه مالی قوی باشه و هر جا لازمه سرمایه گذاری بشه . مدیری که برنامه و پشتوانه ای تو بحث مالی هئیت های ورزشی نداشته باشه حتما به مشکل برمیخوره یکی از مهم ترین آیتم های مدیریتی هم همین بحث مالی هستش سیستم و مدیریی نتیجه بهتر رومیگیره که در بهترین وضعیت مالی باشه !

البته خیلی از مسئولین ما اینارو از ماها بهتر میدوند و درک میکنند ولی یک سری حب و بغض ها و یکی سری اختلاف نظر و سلیقه ها و غرور ها باعث میشه که همدل نباشند وفقط کسایی رو جمع کنند دورشان و تیمی باشند که فقط باخودشان و نظراتشان هم صدا باشند اون سال اول که آقای یزدانی خرم امد شناختی نداشت از کشتی و افراد و تخصص هاشون و یکی سری تغییرات داد که کارشناسانه نبود و مشاوره های دقیقی بهش نداده بودند و در المپیک هم ضربه اش رو خورد ولی ایشان تیز بود و سریع فهمید از کجا خورده و تغییرات را شروع کرد و نیروهای خوب فعال و مثبت رو بکارگیری کرد مثل محمد بنا و خیلی از دلسوزان دیگه که بعدا دیدیم چه نتایج خوبی برای کشتی و فدراسیون حاصل شد.

بنظر من سیستم مدیریتی ما کلا اشتباه هستش و راه رو داریم اشتباه میریم و باید از ریشه درست کنیم و مرمت. مسئولین ورزشی هم از خیلی از نمایندگان یاد گرفتند تا قبل از مسئولیت اوایل اینقد وعده و وعید میدن همین که میان راس همه چیز فراموش میشه و همون راه و برنامه های خودشان رو پیاده میکنند !

تو استان کرمانشاه استعداد هایی هست و دیده میشه که شاید کم نظیر باشه تو کشور فیزیک مناسب استعداد های خوب این همه پتانسیل و نیرو ولی متاسفانه هیچ برنامه ای نداریم هیچ کاری نمیکنیم ونکردیم برای جذب این جوانها و نوجوانها هیچ پایه سازی نمیشه و نشده یعنی اصلا تو ورزش استان کرمانشاه از ریشه کار کردن پایه سازی معنی نداره فقط و فقط نتیجه های آنی و زود گذر و هرکس میخاد تو زمان مدیریتش یکی دوتا حرکت بکنه و به اسم خودش ثبت بشه که باز اونم حاصل نمیشه و این شده نتیجه این همه سال و تغییرات ورزش استان و کشتی کرمانشاه که هیچ جایگاهی نداریم تو مسابقات مختلف وخیلی از استان ها که ارزوی رویارویی با مارو داشتند باسرعت از ماگذشتند و ما داریم پسرفت میکنیم و به جایی رسیدیم که هیچ نماینده ای تو اردو های تیم ملی نداریم !

4

مسئولین هئیت کشتی باید برنامه داشته باشیند برای مربی ها و گلچین کنند مربیان جوان و خوب استان رو . خیلی از مربیان سازنده و قدیمی واقعا دیگه توانش رو ندارند یا نمیتونن با این تغییرات کشتی و علم روز ورزش کمکی کنند باید ازشون تجلیل بشه و با احترام و حفظ بزرگیشون کنار گذاشته بشند و بازنشسته . بعدش مربی هایی که یک سری آیتم رو دارند بیارن وسط فیزیک بدنی آماده داشته باشن و به روز باشند و از علم کشتی دور نباشند آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند و مسلط به مباحث فنی و توان و انرژی اونا بالا باشه و بتونن این علوم رو به شاگردهاشون انتقال بدن به بهترین شکل باید اخلاق مداری سرلوحه مربی ها باشه و لازمه کارشون من خودم به شخصه هرکس توتایم تمرینم بود قبل از هرچیزی ازش اخلاق و ادب و منش های پهلوانی رو میخواستم واز سال ۷۹ که آمدم و کار کردم تا روزی که روی تشک بودم این باور و عقده همراه من بوده و هست !

نکته دیگه باید از نونهالان شروع بشه که خیلی مهم هستش این رده سنی ذهنشون خام هستش و بهترین یاد گیری و تاثیر پذیری رو دارند باید یک تایم خوب برنامه ریزی بشه و به دور از هر نتیجه ای یک برنامه بلند مدتا ۳ تا ۵ ساله ریخته بشه از لحاظ فیزیکی ساخته بشند از لحاظ فنی بروز باشند و بعد از تکمیل برنامه نتیجه رو میبینید که چه انقلابی میشه و چه کشتی گیر هایی تو آینده میان و چه افتخار آفرینی هایی خواهد شد باید تو چند مقطع سبک وزن / میان وزن / سنگین وزن مربی هایی که انتخاب شدند و شرایطش رو دارند کلاس های روز دنیا بفرستیم و و در این زمینه ها ازشان استفاده کنیم و دستمون از مربیان قوی و فهمیده و آشنا به علوم ورزشی پرباشه !

ما گفتیم میگیم ولی کو عمل فقط امید وارم به روز های آینده و تحول در این سیستم مدیریت و بازگشت دوباره قدرت ابهت به ورزش و کشتی استان کرمانشاه حرف آخرمم چند خطی با نوجوانها و جوانهای شهرمون : ازشون میخام قوی باشند از مشکلات و حواشی که هست و گریبان خیلی هارو گرفته دوری کنند سالم زندگی کنند و سرلوحه زندگیشون احترام به بزرگ ترها و خانواده باشه که با رعایت این نکات انشالله حتما موفق میشن..

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در شنبه, 16 خرداد 1394 ساعت 12:20 ب.ظ