چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱

بیژن زرافشانی پهلوانی از دیار کرمانشاه

بیژن زرافشانی پهلوانی از دیار کرمانشاه

بیژن-زرافشانی-242x400

یادی از قهرمان و پهلوان دیارمان آقا بیژن زرافشانی

بیژن زرافشانی فرزند محمد در سال ۱۳۳۱در کهریز کرمانشاه دیده به جهان گشود. این قهرمان ارزنده در سال۱۳۴۷ درحالی که محصل بود قدم برتشک کشتی نهاد و با تحمل رنج و مشقات بسیار در روزهای تمرین  هفت کیلومتر راه را به وسیله دوچرخه از کهریز الهیه به شهر می آمد و زیر نظر منوچهر کامروا و اصغر گلنسایی درسالن تختی به تمرین کشتی می پرداخت . و با همت و پشتکار خود و مربیان دلسوز استان قهرمان پرور کرمانشاه  توانست در مدتی پرتلاش عضو تیم کشتی آزاد شهر  و سال ها سکودار قهرمانی کشور باشد . پس از مربیان نامبرده مربیان ارزنده دیگری چون صادق ایمانی و حاج حبیب الله محلوجی و غلامحسین بلندی با همتی والا این قهرمان با اصالت را تحت حمایت و آموزش خود قرار دادند اما مربی ثابت وی صادق ایمانی بوده است که در راه آموزش به این قهرمان از هیچ کوششی دریغ ننموده.

عناوین قهرمانی کشور بیژن زرافشانی :

۱۳۵۱ قهرمانی کشور … تهران … ۷۴ کلیو … اول … طلا

۱۳۵۲ قهرمانی کشور … کرمانشاه … ۸۲ کیلو … اول … طلا

۱۳۵۳ قهرمانی کشور … همدان … ۸۲ کیلو … اول … طلا

۱۳۵۴ قهرمانی کشور … تهران … ۸۲ کیلو … اول … طلا

۱۳۵۸ قهرمانی کشور … کرمانشاه … ۱۰۰ کیلو … اول … طلا

در مسابقات قهرمانی کشور سال ۱۳۵۱ حریف فینالیست بیژن زرافشانی ضیا معینی از همرزمان محمد فرهنگ دوست و منصور برزگر بود که این قهرمان دلاور کرمانشاهی با اختلاف یک امتیاز بر او چیره شد . درسال۱۳۵۳ مقارن با برگذاری مسابقات قهرمانی کشور تیم کشتی امریکا جهت مسابقاتی دوستانه وارد ایران شد  پس از انجام مسابقات در غالب شهر های کشور وارد همدان شد اما در همدان قهرمان سنگین وزن آمریکایی که می رفت ایران را بدون شکست ترک نماید به دست یل کرمانشاهی  بیژن زرافشانی مغلوب گردید . این دلاورمرد کرمانشاهی در سالهای ۱۳۵۳/ ۱۳۵۴ /۱۳۵۸ موفق شد در تمام مسابقاتش  کلیه حریفان خود را با ضربه فنی و امتیاز عالی شکست دهد و در این سه سال فنی ترین کشتی گیر و ستاره مسابقات شناخته شد . در سالهای کشتی گرفتنش هیچ حرفی نتوانست در هیچ مسابقه ای او را ضربه فنی کند و دو کتف او را به تشک برساند اقا بیژن زرافشانی در مسابقات بین المللی  نیز ملی پوشی استوار و پر درخشش بوده است :

عناوین قهرمانی از مسابقات بین المللی بیژن زرافشانی :

۱۹۷۲میلادی جام جهانی تولیدو … امریکا(تولیدو) … ۸۲ کیلو … دوم … نقره

۱۹۷۴ میلادی  جهانی استانبول … ترکیه(استانبول) … ۸۲ کیلو … پنجم …

شش امتیاز برای تیم

۱۹۷۶ میلادی تورنمنت کانادا … کانادا (مونترال) … ۸۲ کیلو … دوم … نقره

۱۹۷۷ جام یاشاردغو ترکیه … ترکیه (سامسون) … ۸۲ کیلو … سوم … برنز

۱۹۷۷ جام دانکلف بلغار … بلغارستان(وارنا) … ۸۲ کیلو … چهارم … ۷ امتیاز برای تیم

علاوه بر پیوزی های مذکور بیژن زرافشانی طی سه سال متوالی توانست در وزن ۸۲ کیلو یک مدال طلا و دو مدال برنز از مسابقات بین المللی تهران (کاپ آریا مهرسابق)بدست بیاورد در حال حاضر اقا بیژن زرافشانی در شهر دلاور پرور کرمانشاه زندگی می کند و در سالن تختی هم به کار مربیگری و تعلیم جوانان با استعداد کرمانشاهی مشغول است .

 برادران زرافشانی آقابیژن و آقا اسفندیار

( برای این یل قهرمان کرمانشاهی طول عمر و توفیق و سربلندی ازخدای منان خواستارم که به واقع برادران زرافشانی الگو هایی خوب برای همه جوانان استان پهلوان پرور کرمانشاهی هستند هم در ورزش و کشتی هم در مرام و معرفت و علم و دانش … )

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در پنجشنبه, 05 شهریور 1394 ساعت 8:05 ب.ظ