جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

استاد محمودخاوران

استاد محمودخاوران

بسم الله الرحمن الرحیم

1384252_553449394709043_789126304_n

استاد محمود خاوران در تاریخ ۷/۷/۱۳۲۷  در محله قدیمی و پهلوان پرور فیض آباد دیده به جهان گشود دوران ابتدایی را در دبستان رشیدیاسمی و دبستان فروغی زیر نظر آموزگارمهربان و کشتی دوست آقای اکبرمالکی گذراند . ایشان در ایجاد انگیزه برای ورزش به خصوص کشتی در او تاثیر فراوان داشت .

در کودکی آرزویش رسیدن به مقامی مانند( یدی پهلوان ) بود که درآن زمان پهلوان بنام شهر و کشور بود روزهای متمادی پشت سر ایشان راه میرفت و پادرجای پای مردانه ی ایشان میگذاشت به امید اینکه روزی در ورزش همانند اوشود.
در دوره دبیرستان (دبیرستان کزازی) برادرش اورا به آقای منوچهر بیژن پور از کشتی گیران سرشناس کرمانشاه معرفی کرد ایشان نیز اورابه آقای اصغرگلنسایی معرفی نمود بالاخره کار خودرا در وزن ۴۲ کیلوگرم آغازنمود.آقای خاوران آقای غلامرضا کریمی را که از مربیان بنام تیم ملی بوکس کشور است به عنوان الگوی ورزشی واستقامتی خود نام می برد.

درسال۱۳۴۸ جهت کار به تهران آمد بعدازساعات کار زیر نظر اقای پرویز سیروس پور به تمریناتش ادامه داد در آن موقع دوستان بسیارخوبی یافت ازجمله آقایان مرحوم محمدخرمی / قدرت پورکریمی / فرامرز محلوجی .
در سن ۱۴ سالگی راهنمای اصلی اش برای شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان ایران آقای محم خادم رئیس اسبق فدراسین کشتی یکی از بنیانگذاران این سری مسابقات بود که ایشان اورا به عنوان ذخیره وزن ۴۶ کیلو معرفی کرد و این عمل انگیزه کشتی را در وجودش دوچندان کرد .

شکوفایی خاوران در سال ۱۳۵۰ در اصفهان شروع شد . او اولین کرمانشاهی بود که در کشتی آزاد مقام اول قهرمانی را از آن خود و شهرش نمود و دو ساعت پس از او در وزن ۱۰۰ کیلوگرم نیز مرحوم سهیل سهیلی دومین مدال طلای آزاد رابرای کرمانشاه به ارمغان اورد.

 از راست عبدالله حاج احمدی ( 68 کیلوگرم ) - محسن فره وشی ( 57 کیلوگرم ) و محمود خاوران ( تابستان 1352 )

شرح عکس( از راست عبدالله حاج احمدی ( ۶۸ کیلوگرم ) – محسن فره وشی ( ۵۷ کیلوگرم ) و محمود خاوران ( تابستان ۱۳۵۲ )

عنوانهای قهرمانی که خاوران درمسابقات گوناگون به دست آورد:
مقام دوم بعد از شمس الدین سیدعباسی در مسابقات انتخابی صوفیا درسال ۱۳۵۱
مقام اول مسابقات انتخابی تیم ملی ایران جهت اعزام به مسابقات جام دانکلف بلغارستان سال ۱۳۵۲کسب مدال طلای مسابقات جام دانکلف بلغارستان درشهروارنا در وزن۶۲ کیلوگرم آزاد۱۹۷۳

آقا خاوران ۱۵ روز پس از بازگشت از مسابقات جام دانکلف در حین تمرین در سالن کرمانشاه دچارآسیب دیدگی شدید از ناحیه مهره های کمرو پاره شدن دیسک کمر شد و متاسفانه مجبور به وداع اجباری از جامعه ورزش و قهرمانی شد و کرمانشاه یک فوق ستاره تازه ظهور کرده رو از دست داد ایشان ظرف ۲۰ سال پس از این آسیب دیدگی سه بار تحت عمل جراحی روی ستون مهره ها و دیسک قرارگرفت حتی با گذشت سالیان سال نتوانست این اتفاق و حادثه تلخ رافراموش کند. ولی در این مدت و این سالها که از ورزش قهرمانی دور شد به جرگه مربیان پیوست و در طول دوران مربیگری کلاسهای درجه ۱و۲و۳راگذراند ودر سالهای بعد موفق به دریافت مدرک مدرس کشتی (دراصفهان)گردید و پس از آن کلاس بین المللی کشتی را زیر نظرگورگی ورشنین از کشو شوروی گذرانید و مربی تیم کشتی آزاد در مسابقات جام یاشاردوغوی ترکیه در آنکارا شد …

آقای محمودخاوران در کسوت مربیگری توانست قهرمانان زیادی را تحویل جامعه کشتی دهد از جمله : بهروز رشیدی برنده مدال نقره جام مدوید در شوروی / فرامرزمیرزایی قهرمان کشور/ الله مراد زرینی قهرمان ارتش های جهان / قهرمان آسیا / قهرمان اسبق تیم ملی / رسول داوودنوری قهرمان کشور / ابراهیم همتی قهرمان کشور / محمد علی گنجابی قهرمان چندین دوره کشور و جام های بین المملی و قهرمان ارتش های جهان / بهرام بیات / هرمزابراهیمی/جوادنجفی/فرهادفیض حر/محمد و احمد زهرایی/سیامک و بابک عزتی/پرویزگلنبر/شهریار فرداد/غلامعلی اکبری/جهانبخش نوکانی/ولی چقامیرزایی/رضاچوپانی/مجیدوقاری/محمدرضاابوطالبیان/نادرقنبری/و شهیدان عباس و وحید رضایی / مسعودچقاگلانی/محسن دارابی/داریوش ریزه وندی/محمدعلی الماسوندی/غلامرضا ایرانفر/غلامرضا عسگری/جهاندارزرافشانی/جهانبخش لرستانی /کامران برات پور /سیدجمال میرزاده رابه جامعه کشتی معرفی کرد .

و آخرین ثمره این همه سال فعالیت و تلاش  این استاد گرانقدر  در کشتی کتاب ارزنده زوران می باشد که بازحمت  ایشان گرد آوری شده و به چاپ رسیده و در اختیار همه دوستاران کشتی می باشد …

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در چهارشنبه, 27 آبان 1394 ساعت 4:54 ب.ظ