جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱

آقا پرویز سلیمانپور مربی خوب کرمانشاهی

آقا پرویز سلیمانپور مربی خوب کرمانشاهی

بسم الله الرحمین الرحیم

مربی دلسوز و ارزنده کشتی استان کرمانشاه آقای پرویزسلیمانپور

15444

متولد ۱۳۴۲دراستان پهلوان پرورکرمانشاه و کشتی را ازسال ۵۸ زیرنظرآقای کاظم محبی شروع کرد وخیلی زود گل استعدادش شکفت وجز کشتی گیران شاخص کرمانشاه شد و بارها قهرمان استان شد و از سکوهای مختلف کشور بالا رفت دوبار پهلوان کشور و دوبار نایب پهلوان کشتی پهلوانی کشورشد و چندین دوره قهرمان نیروهای مسلح کشورشد و مسابقات داخلی زیادی روی سکو رفت واز کشتی گیران فنی وخوب بود ایشان مربیگری را از سال ۶۵ شروع کرد و کارت مربیگری را گرفت ولی ادامه نداد و بطورجدی و مستمر از سال ۷۵ کارمربیگری و خدمت به کشتی وجوانان دیارش را شروع کرد آقا پرویزسلیمانپوراکثرسالهای ورزش قهرمانی خود را درسالن قدیم تختی و این مجموعه سپری کرد ایشان به نظر خیلی ازکارشناسان ومربیان وکشتی گیران استان و کشورازمربیان باکلاس وفنی ومنضبط می باشد وهمیشه تایم های تمرین ایشان و تیم های زیر نظرایشان موفق بوده اند و شاگردان زیادی را به کشتی استان و کشورتحویل داده است قهرمانهای مثل : سعید امیری / علیرضا سلیمانی/عرفان امیری / احسان الهیاری / مسعودحیدریان / آرش حری / اشکان ازلی فر / مسلم رضایی برادران حسینی و …

در ادامه مصاحبه با ایشان را میاورم :

هئیت کشتی و تیم مدیریتی موفق : همه تیم های مدیریتی برای خدمت آمدن ولی قدرتی نداشتن مشکلات مالی شدید هئیت و یک دست نبودن مسئولین و استفاده نکردن از خیلی از داشته های کشتی و دلنسوزاندن مسیولین هئیت و تمام وقت در اختیار کشتی نبودن دست به دست هم میداد که نتیجه نگیرند ولی درکناراین گفته ها واقعا هئیت کشتی استان زمان مدیریت آقای هاشم درویشی عالی کارمیکرد با اینکه ایشان ازجنس کشتی نبود واز سمت تربیت بدنی ساپورت مالی نمیشد و تمام بودجه ها قطع شده بودندولی ایشان اسپانسرهای زیادی راجذب کرده بودند وتیم های خوبی داشتیم وهرسال جز سه تیم اول کشور بودیم .

مشکلات و حواشی کشتی استان کرمانشاه اززبان این مربی خوب شهرمان:

تیتروارمیگم وجلومیرم ازکشتی کرمانشاه ومشکلاتش : یک دلیلش مربی ها هستند و پائین بودن سطح علم ورزشی مربی های استان ! خیلی از مربیانی که در راس کار هستند و سالهاست دارند کار میکنند اصلا خودشان توکوران مسابقات نبودند سختی وزن کم کردن و استرس کشتی رو درک نکردن خیلی از مربیای استان به روزنیستد ومثل یه مبصر فقط تو سالن ها و سرتمرینات حاضر هستند وکشتی گیر سالاری مد شده واکثر مربی ها تابع کشتی گیران شدن و جرات ابرازنظر ندارند به کشتی گیراشون و یا انتقاد یا خواستن کار ازشون و اینا کشتی رو نابود کرده و میکنه و ضربه بزرگی هست به کشتی استان! مربی خوب باید چند آیتم رو داشته باشه برنامه نویس خوبی باشه از بعد تغذیه آگاه باشه و آشنا به مسایل روزبرای قهرمانهاش ازبعد اخلاقی واقعا خودش عالی باشه و زبانزد که شاگردهاهم تحت تاثیر اخلاق و منش های پهلوانی و مورد تعلیم قراربگیرند مهم ترین آیتمم همینه قهرمان بدون اخلاق و پهلوانی هیچ ارزشی نداره ! مربی باید از لحاظ فنی خودش رو بالا بکشه و بتونه کشتی گیر روساپورت کنه و نقاط قوت وضعفش رو تقویت کنه و حرف برای گفتن داشته باشه برای کشتی گیراش از نظر فنی.

ایراد دیگه ای که وارده به تیم های مدیریتی ورزش این هستش هر قهرمانی که بازنشسته میشه که نباید بیادو بشه مربی یا اگرم میشه نباید بیان و تیم های اصلی رو بدن دست ایشان باید این بزرگان از پایه شروع کنند و آیتم های مربیگری رو که گفته شد تقویت کنند ودر کنار تیم های پایه شروع کنند و پله پله بیان بالا درست مثل دوران قهرمانیشون که بتوانند تو وادی مربیگری هم مفید باشد و کمک کنند به ورزش استان کرمانشاه بعدش مربیای خوب استان باید سازندگی بکنند و هرچی در توان دارند در خدمت شاگردهاشون بزارند آموزش بدهند نه مشغله و استرس اونا بشه کارت چک کردن شاگردهاشون و درآمد زایی برای هئیت و تنها استرس مربیا بسته نشدن تایم تمرین و سرگردان شدن شاگردهاشون باشه و مربی ها شدن دربان و کارت چک کن!

از داشته ها استفاده بشه از بزرگان از کسایی که خدمت کردند زحمت کشیدن خاک تشک خوردن بزرگایی مثل فرامرچقامیرزایی/کورش کهریزی/علیرضاکهریزی/نادرقنبری/اسفندیارغلامی/تیمورمرادی/مجتبی حسینی/شهرام محمدی / سلیمان الهیاری و …

رشد نکردن کشتی تواستان و به روز نبودن خیلی از مسایل و دست دادن اینا بهم و کنار هم قرارگرفتنشون کشتی مارو به اینجا رسانده و شدیم این !
تائیدنشدن خیلی از قهرمانهامون از طرف بزرگان استان و ساپورت نشدن و حمایت نشدن این جوانها از طرف مسئولین و بزرگان مثل سعید امیری که راحت ازالمپیک جاماند و زندگی و راه قهرمانیش تغییر کرد ! مازندران رو یه نگاه بندازید زیر و رو نمی کشن همه وسط گودهستند قهرمان المپیک و جهان و همه و همه استخوان بندی قوی تیم های مدیریتی که دارند یک دل بودن بزرگ هاشون و کنار هم بودنشان کشتی مازندران رو بجایی رسانده که تیم ملی رو قبضه کردند.

باید کشتی از بخش خصوصی دربیاد و درسالنها به روی همه نوجوان ها و نونهال ها بازبشه با دو ساعت و یک ساعت تمرین قهرمان و استعداد در نمیاد پایگاه های استعداد یابی باید راه بیفتن کشتی خودش هزینه اش اینقدر زیاد هست وقتی یه جفت کفش کشتی ۱۰۰ هزار تومان ماهم بیایم این هزینه های سنگین شهریه رو اضافه کنیم همه فراری میشن از سالن ها و تاریخ نشان داده که بهترین قهرمانهای ما همیشه از قشر ضعیف جامعه بودن وباید هئیت و مسئولین هرکاری در توانشون هست بکنند که این شهریه ها رو بردارند و یا خیلی کم کنند که در سالن های کشتی دوباره بازبشه و استعدادها و نونهال ها و نوجوان ها برگردند تو سالن های کشتی . متاسفانه کشتی شده مرکز درآمدخیلی ها و باید حقوق و هزینه های آنها از سالنهای کشتی و کشتیگیران جوان تامین بشه و اینم یکی از مشکلات مهم کشتی استان هستش!

یکی دیگه از مشکلات دیگه سلیقه ای بودن مسئولین و تیم های مدیریتی هستش هرکس بیاد گروه و دوروبری های خودش رو داره و حتی تو تیم های موردنظرشونم کشتی گیرهای مدنظرخودشون بایدباشن کسی حمایتی از قهرمانها نمیکنه وهیچ نهاد و ارگانی پشت کشتی و قهرمانها نیست چون بزرگان کشتی بزرگی نکردند و نمیکنند و تمام وقت و غرور و توانشون رو برا کشتی نزاشتن باید قهرمان ها حفظ بشن رها نشن کشتی گیری مثل بهمن تیموری تمام آیتم های قهرمانی رو داره و باید همه دست به دست هم بدن و کنارش باشن که انشالله نتیجه بگیره و به سرنوشت خیلی از قهرمانهای کرمانشاهی دچار نشه!

بزرگا باید بزرگی کنند منیت هارو کنار بزارن و بایک دلی کنار هم باشند و دل به هم بدن و به داد کشتی برسند مسیولین ورزش استان باید تلاش کنند و وقت بزارند چون مدیون قهرمانها و کشتی استان هستند باید از تمام داشته ها استفاده کنند و باتمام توان بجنگند وتمام وقت خودشون رو در اختیار کشتی و قهرمانها بزارند هرکسم نمیتونه خودش کناربکشه که عاشق و خادم کم نیست که کنار موندن و مشتاق خدمت هستند!

مسیولین هیت کشتی باید برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت خود را ارائه بدهند به تربیت بدنی و ازشون کار خواسته بشه و هر چند مدت یه بار چک بشن و ازشون کارنامه خواسته بشه که اینقدر درجا نزنیم ! مسیولین و مربی ها باید هدفی جزخدمت نداشته باشندو دلسوزی برای کشتی کرمانشاه.

دلیل کارنکردن من آماده نبودن بستری که مد نظرم هستش درگیری های زیاد تو چند جبهه همه چی رو سر مربی خراب میشه و مربی ها هیچ قدرت و اختیاری ندارندمن ۱۴ سال مربی بودم و اکثراین سالها مربی تیم شهربودم و حدود ۱۲ سال همراه تیم های مختلف تومسابقات شرکت کردم ولی هیچ قدرت و اختیاری نداشتم و … و الان هم به دلایل زیادی من کنار هستم و اجازه کار ندارم ….

2870218-b

ایراد و انتقادی هم دارم به داوران کشت استان چون واقعا ضعیف کار کردند این سالها اکثر داوران ما شهامت نمره دادن رو ندارند و فقط برای رفع تکلیف وسط تشک هستند و مورد نفوز خیلی ها متاسفانه نفرات شاخصی در داوری نداریم که تو فدراسیون باشند و از کشتی گیران و حق کشتی کرمانشاه دفاع کنند بازم با یه نگاه به مازندران و بزرگاشان میبینیم که اکثر سکان های مدیریتی رو دست گرفتند ولی متاسفانه ما اندر خم یه کوچه هم نیستیم !!!

و درآخرخود کشتی گیران و قهرمانهای کرمانشاهی که تا به خودشون نیان و از جان و دل زحمت نکشند هیچ اتفاقی نخواهد افتادنسل جدید کشتی کرمانشاه همت ندارند حواشی زیاد استفاده از انواع داروهای مخرب مدها و تیپ هایی که اصلا در شان یک کشتی گیر نیست ورزشکاری که انواع مطالب و حواشی غیر اخلاقی توی گوشیش هست امکان نداره به جایی برسه اولین فاکتور قهرمانی و موفقیت یک ورزشکار پاک دامنی هستش و رعایت خصوصیات و منش های پهلوانی . کشتی ورزش سختیه و مرد میخواد و باید زحمت ها کشید تو این راه باید استقامت و توان رو به حدی رساند که نیازی به مکمل ها و هرمون های مخرب نباشه توجه کشتی گیران فقط رفته سمت بدن های زیبا و زور و شعور و دانش کشتی فراموش شده کشتی گیرای ما شگرد ندارندودنبال بالا بردن سطح فنی خودشان نیستند و متاسفانه به جایی رسیدیم خیلی از پیشکسوت هامونم از این دارو ها و هورمن های جدید استفاده می کنند! بی انگیزه بودن بچه ها متنوع نبودن مسابقات مختلف در سطح استان و نفرستادن تیم های مختلف به استان های دیگه یا تورنمت های بین المللی .
مقرارت الان باب قهرمانی هستش و باسالم ورزش کردن و یک برنامه خوب و زحمت کشیدن راحت میشه به قله های افتخار رسید ما همیشه از ابزارهامون خوب استفاده نمیکنیم اینو گوشی ها و این تکنولوژی که راحت در دست رس قهرمانهاس و ورزشکار هاست میشه خیلی مفید ازش استفاده کرد ولی متاسفانه برای ما میشن معضل و تاثیر عکس و منفی دارند …

حرف آخر: به امید روزی که کشتی به جایگاه اصلیش برگرده تو استان کرمانشاه و بریم نوک قله های افتخار وباز به جایی برسیم که تو اردو های تیم ملی ۳۵ نفر دعوتی داشته باشیم جایی که استاد منصور برزگرسال ۶۵ گفته بود نمیدانم من مربی تیم ملی ایران هستم یا مربی تیم کرمانشاه ! کشتی اسلام آبادغرب همیشه عصای دست استان بود انشالله به همت بزرگاشون دوباره کشتی اونجا زنده بشه که کشتی کرمانشاه زنده میشه به امید روز های خوب …

 

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در شنبه, 19 اردیبهشت 1394 ساعت 9:22 ق.ظ