شنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۸

تورج مهری مربی خوب و سازنده کرمانشاه

تورج مهری مربی خوب و سازنده کرمانشاه

بسم الله الرحمن الرحیم …

به در خواست خیلی از بازدید کنندگان و دوستداران کشتی و همشهری های عزیزم رفتم سراغ یکی از بهترین مربیان کشور یکی از سازنده ترین مربیان استان کرمانشاه که تمام زندگی و دارو ندارش رو برای کشتی برای عشقش برای شاگرداش گذاشت . ولی الان در گوشه از این شهر در تنهایی خود و به دور از هر بحث و حاشیه ای داره روزگار رو میگذرانه ولی دل و جان و قلبش با کشتی با شاگرداهاش هستش بله آقای تورج مهری که مثل استاد بنا انقلابی در کشتی فرنگی استان بپاکرد و تو یک دهه کار و تلاش یک نیروی تازه و یک قدرت و اعتباری دوباره به کشتی فرنگی کرمانشاه داد ساعاتی در کنار این مرد بزرگ بودم و سرصبحت و حرف های دلش بازشد و با اجازه ایشون گفتم که در سایت بیارم که همه همشهری ها و عاشقان کشتی بدانند و بخوانند …

IMG_۲۰۱۴۱۱۲۰_۱۶۱۴۵۳_1_

تورج مهری کشتی رو از سال ۶۳ زیر نظر آقایان وزیری و بهری شروع کرد و چندین سال هم در محضر آقای قباد پور بود مربی گری را از سال ۷۹ شروع کرد و تا سال ۹۳ در خدمت کشتی استان و کشور بود و جز مفاخر و رزش و کشتی کرمانشاه می باشد

در ادامه صحبت های این استاد عزیز را میاورم :

من زندگیم رو برای کشتی گذاشتم خیلی ضربه خوردم جوانی و وقتم رو گذاشتم از لحاظ مالی کلی هزینه کردم از گرفتن سالن با هزینه خودم و ماهانه کرایه اون رو خودم میدادم که بچه ها بیان و تمرین کنند تا … بگذریم من عاشق کشتی بودم و هستم ولی اینقدر ناملایمات و حق کشی ها و برخوردهای سرد رو دیدم که میلی ندارم به کار کردن البته با این جوها و زمینه هایی که موجوده و هیچ چیز جای خودش نیست ! یادمه بخاطر مصاحبه ای که چیزی جز حق و حقیقت رو نگفتم و خواسته های فنی ورزش کشتی رو از هئیت وقت اون موقع طلب کردم به راحتی من رو کنار گذاشتند و حتی تایم تمرین من رو تعطیل کردند ! حرف زیاد دارم و درد دل زیاد یک ساله تورج مهری کنار کشیده هیچ کس تو هیچ جایگاهی زنگی به من نزده و خبری ازم نگرفته واقعا دلسرد شدم و افسوس خوردم و میخورم برای روزهایی که از دست دادم و برای مشکلاتی که برای خودم پیش آوردم و الان تنها و کنار گود..!

قبل از اعزام به مسابقات جهانی فدراسیون من رو خواست و گفتند هئیت استان نامه هایی فرستاده مبنی بر اینکه شما همکاری نداری با هئیت یا نظری روی شما ندارند و باید مربی که مد نظر آنهاست اعزام بشه به مسابقات جهانی و شخص دیگه ای رو معرفی کردند به فدراسیون منی که بر هیچ کس پوشیده نیست تلاش ها و اعتقادات و پرونده ام تو کشتی استان و کشور مشخصه هیچ وقت حقی رو ضایع نکردم و هیچ وقت کم کاری نکردم در هیچ جا و هیچ رده ای وقتی در راس بودم یا مشغول خدمت . لازم به ذکره یک مربی وقتی میره سطح ملی و از مربیان تیم ملی میشه باعث افتخار استان و شهرشه و عیار کشتی دیارش رو بالا میبره و ما نباید خودمون بخاطر بغض ها و سلیقه های شخصی کسی رو خراب کنیم یا دنبال زمین زدنش باشیم خیلی ها دنبال بزرگ کردن خودشان هستند که مطئن باشند با این افکار و ایده ها و به هیچجایگاهی نخواهند رسید !

تورج مهری اون زمان که کار میکرد ۴۰% از انرژیش روبکار برد و به این جایگاه رسید و ۶۰% دیگه انرژی و مشغله فکریش با جنگیدن و با فضای بد مدیریتی ورزش و کشتی میرفت و هیچ وقت هیچ آرامشی رو حس نکردم و پشتوانه خوبی که با خیال راحت زمینه فراهم باشه و بتونیم به کشتی استان خدمت کنیم نبود!

یه درد دل دیگه اینکه کشتی گیر من قهرمان استان میشد ولی از زمان و مکان اردو خبر نداشت و باید از دوستاش محل و مکان اردو رو میفهمید و وقتی مراجعه میکرد به اردو چون تاخیر داشته نفر اول رو کنار میذاشتند یانفر اول استان میشدند تا روز قبل از اعزام به مسابقات باید انتخابی میذاشتند و استرس رفتن و نرفتن رو داشته باشند! کجای دنیا نفر اول انتخابی سه بار باید تو اردو براش مسابقه بانفرات دوم و سوم بزارند و انتخابی دوباره ! البته جواب مشخصه چون شاگرد تورج مهری بوده اند ! از شاگردهام یادی میکنم که خیلی سختی کشیدن وباعث افتخار من بوده و هستند : مرحوم پهلوان بابک قربانی / محمد قربانی / شیرزاد بهشتی / علی پرویزی / امید کلانتری و …

یک خاطره بد ورزشی تو این سالها ؟!! :

مسابقات جهانی ۲۰۰۸ جایی که بابک قربانی راحت و مثل آب خوردن میتونست قهرمان دنیا بشه و مدال طلای جهان رو به سینه بزنه ولی بخاطر غرور ملیش بخاطر کشورش بخاطر مردمش با اسرائیل روبرو نشد و اون همه تلاش و زحمت کشیدن و عرق ریختن و سختی رو زمین گذاشت و گذشت از مدای طلای جهان جایی که با یقین میگگم با یک دست همه حریفاش رو شکست میداد . ولی وقتی برگشتیم تو مراسم تجلیلی که ازش کردند و حضور داشتیم لوحی بهش دادند و مبلغ ۳۰ هزار تومان و این من رو خورد کرد و دلم رو شکست و هیچ وقت از یادم نمیره و بدترین خاطره ورزشی من شد یک قهرمان مدال طلای جهان رو زمین بگذاره بخاطر ملتش و اینجور ازش تجلیل بشه !

یک خاطره خوب ؟!:

قهرمانی تیم ملی ایران تو مسابقات جام جهانی سال ۲۰۱۰ارمنستان که برای اولین بار تو رشته فرنگی اتفاق افتاد و بنده هم افتخار مربیگری را داشتم و در خدمت تیم ملی کشورم اون لحظه که سرود خوانده شد و پرچم ایران عزیزم بالا رفت و تمام دنیا به احترام ایران تو سالن بلند شدند بهترین خاطره و لحظه زندگی من بود و شیرینی اون لحظات رو هیچ وقت فراموش نمیکنم .

1427309799363

بهترین سالها ی کشتی استان :

بنظر من بهترین سالهای کشتی بین سالهای ۸۲ تا ۸۷ بود حدودا هئیت آقای هیچی خوب کار شد اون سالها و تیم های کرمانشاه تو رده های مختلف افتخار آفرینی های زیادی کردند .

لازم به ذکره بنظر من کرمانشاه دیگه کشتی نداره نه در رشته آزاد نه فرنگی هیچی سر جاش نیس هیچ آیتمی تو هیچ زمینه ای رعایت نمیشه و نشده و خیلی ها کمر به نابود کردن کشتی بستند که دارند به خواسته هاشونم میرسند مسئولین ورزش استان مسئولین هئیت کشتی مربی ها و … همه و همه در گیرند و باید روزی جوابگوی این اتفاقات باشند واقعا جایگاه کرمانشاه الان تو کشور کجاست اصلا نمیشه بحث کرد یا دفاعی ! کار نشد و نمیشه نتیجه اش هم همین اوضاع هستش تک و توکی هم کشتی گیر با زحمات خودشان آمدن و کار کردند و به عنوان هایی دست پیدا کردند که هیچ حمایتی ازشان نشد و عمر قهرمانیشون کوتاه بود و کنار رفتند هیچ کار ریشه ای نشد تو استان و مطمئن باشید با این روند مدیریتی در سال های اینده اوضاع از این هم بدتر خواهد شد !

کسی که در راس حرم ورزش استان هستش یا مسئول هئیت میشه به عنوان یک مدیر باید مدبر باشه قوی باشه درایت شخصی بالایی داشته باشه بجنگه برای نتیجه گرفتن . باید طرح و برنامه داشته باشه باید از همه پتانسیل ها استفاده کنه قابلیت اجرایی بالایی داشته باشه بتانه جلوی همه دربیاد و نگذاره کارشکنی بشه و از نیروهای متخصص و سازنده استان و کسایی که میتونند کمکی به ورزش بکنند استفاده کنه از همه ابزارهای موجود حمایت کنه دنبال سازندگی و ریشه ای کار کردن باشه باید از همه چیزش بگذره و تمام وقت و مشغولیاتش بشه کار و خدمت به ورزش جذب سرمایه کنه تو امر مدیریت باید پشتوانه مالی قوی باشه و هر جا لازمه سرمایه گذاری بشه . مدیری که برنامه و پشتوانه ای تو بحث مالی هئیت های ورزشی نداشته باشه حتما به مشکل برمیخوره یکی از مهم ترین آیتم های مدیریتی هم همین بحث مالی هستش سیستم و مدیریی نتیجه بهتر رومیگیره که در بهترین وضعیت مالی باشه !

البته خیلی از مسئولین ما اینارو از ماها بهتر میدوند و درک میکنند ولی یک سری حب و بغض ها و یکی سری اختلاف نظر و سلیقه ها و غرور ها باعث میشه که همدل نباشند وفقط کسایی رو جمع کنند دورشان و تیمی باشند که فقط باخودشان و نظراتشان هم صدا باشند اون سال اول که آقای یزدانی خرم امد شناختی نداشت از کشتی و افراد و تخصص هاشون و یکی سری تغییرات داد که کارشناسانه نبود و مشاوره های دقیقی بهش نداده بودند و در المپیک هم ضربه اش رو خورد ولی ایشان تیز بود و سریع فهمید از کجا خورده و تغییرات را شروع کرد و نیروهای خوب فعال و مثبت رو بکارگیری کرد مثل محمد بنا و خیلی از دلسوزان دیگه که بعدا دیدیم چه نتایج خوبی برای کشتی و فدراسیون حاصل شد.

بنظر من سیستم مدیریتی ما کلا اشتباه هستش و راه رو داریم اشتباه میریم و باید از ریشه درست کنیم و مرمت. مسئولین ورزشی هم از خیلی از نمایندگان یاد گرفتند تا قبل از مسئولیت اوایل اینقد وعده و وعید میدن همین که میان راس همه چیز فراموش میشه و همون راه و برنامه های خودشان رو پیاده میکنند !

تو استان کرمانشاه استعداد هایی هست و دیده میشه که شاید کم نظیر باشه تو کشور فیزیک مناسب استعداد های خوب این همه پتانسیل و نیرو ولی متاسفانه هیچ برنامه ای نداریم هیچ کاری نمیکنیم ونکردیم برای جذب این جوانها و نوجوانها هیچ پایه سازی نمیشه و نشده یعنی اصلا تو ورزش استان کرمانشاه از ریشه کار کردن پایه سازی معنی نداره فقط و فقط نتیجه های آنی و زود گذر و هرکس میخاد تو زمان مدیریتش یکی دوتا حرکت بکنه و به اسم خودش ثبت بشه که باز اونم حاصل نمیشه و این شده نتیجه این همه سال و تغییرات ورزش استان و کشتی کرمانشاه که هیچ جایگاهی نداریم تو مسابقات مختلف وخیلی از استان ها که ارزوی رویارویی با مارو داشتند باسرعت از ماگذشتند و ما داریم پسرفت میکنیم و به جایی رسیدیم که هیچ نماینده ای تو اردو های تیم ملی نداریم !

4

مسئولین هئیت کشتی باید برنامه داشته باشیند برای مربی ها و گلچین کنند مربیان جوان و خوب استان رو . خیلی از مربیان سازنده و قدیمی واقعا دیگه توانش رو ندارند یا نمیتونن با این تغییرات کشتی و علم روز ورزش کمکی کنند باید ازشون تجلیل بشه و با احترام و حفظ بزرگیشون کنار گذاشته بشند و بازنشسته . بعدش مربی هایی که یک سری آیتم رو دارند بیارن وسط فیزیک بدنی آماده داشته باشن و به روز باشند و از علم کشتی دور نباشند آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند و مسلط به مباحث فنی و توان و انرژی اونا بالا باشه و بتونن این علوم رو به شاگردهاشون انتقال بدن به بهترین شکل باید اخلاق مداری سرلوحه مربی ها باشه و لازمه کارشون من خودم به شخصه هرکس توتایم تمرینم بود قبل از هرچیزی ازش اخلاق و ادب و منش های پهلوانی رو میخواستم واز سال ۷۹ که آمدم و کار کردم تا روزی که روی تشک بودم این باور و عقده همراه من بوده و هست !

نکته دیگه باید از نونهالان شروع بشه که خیلی مهم هستش این رده سنی ذهنشون خام هستش و بهترین یاد گیری و تاثیر پذیری رو دارند باید یک تایم خوب برنامه ریزی بشه و به دور از هر نتیجه ای یک برنامه بلند مدتا ۳ تا ۵ ساله ریخته بشه از لحاظ فیزیکی ساخته بشند از لحاظ فنی بروز باشند و بعد از تکمیل برنامه نتیجه رو میبینید که چه انقلابی میشه و چه کشتی گیر هایی تو آینده میان و چه افتخار آفرینی هایی خواهد شد باید تو چند مقطع سبک وزن / میان وزن / سنگین وزن مربی هایی که انتخاب شدند و شرایطش رو دارند کلاس های روز دنیا بفرستیم و و در این زمینه ها ازشان استفاده کنیم و دستمون از مربیان قوی و فهمیده و آشنا به علوم ورزشی پرباشه !

ما گفتیم میگیم ولی کو عمل فقط امید وارم به روز های آینده و تحول در این سیستم مدیریت و بازگشت دوباره قدرت ابهت به ورزش و کشتی استان کرمانشاه حرف آخرمم چند خطی با نوجوانها و جوانهای شهرمون : ازشون میخام قوی باشند از مشکلات و حواشی که هست و گریبان خیلی هارو گرفته دوری کنند سالم زندگی کنند و سرلوحه زندگیشون احترام به بزرگ ترها و خانواده باشه که با رعایت این نکات انشالله حتما موفق میشن..

پیگیری پایگاه تخصصی کشتی کرمانشاه Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط جواد نجاتی در شنبه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۰ ب٫ظ

۱۶ نظر

 1. +13

  عالی بود آقا جواد عزیز من خودم به شخصه خیلی وقت بود که از آقای مهری بیخبر بودم درور بر شرفت . از همینجاهم دست مربی ها و افراد دلسوزی مثل اقای مهری را میبوسم که تمام زندگیشان رو برای ورزش شهرمان گذاشتند

 2. +13

  روح اقا بابک قربانی شاد و مخلص اقا تورج عزیزم هستیم ……………………………………………………………..

 3. +15

  ممنون از اطلاع رسانیتون خیلی جالب بود خدا رحمت کنه بابک قربانی رو اسم این مربی و ششاگرد همیشه در یاد هر کرمانشاهی خواهد ماند اقای مهری مرد بزرگی هستند و تو قلب همه کرمانشاهی ها جای داره

 4. +14

  درودبرشرف اقا تورج عزیز
  واقعابایدمربیان همیشه علمشان به روز باشد
  وسپاس از داداش جواد عزیز

  شادی روح پهلوان بابک قربانی صلوات روحش شاد و یادش گرامی دلاور

 5. +14

  درود بر اقای مهری و سپاس از پهلوان جواد نجاتی که یادی از این مرد بزرگ کردی خیلی وقت بود خبری ازشان نبود امیدواریم روزی باز حضور فعالش رو ببینیم و کشتی فرنگی رو زنده کنه و ازش میخایم برگرده به کشتی یاد و خاطره پهلوان بابک قربانی هم بخیر و شاد

 6. +14

  ممنونم از همه بازدید کنندگان و همراهان سایت واقعا خوشحالم و به خود میبالم به خاطر توجه همشهریان عزیزم انشالله که روزهای غرور افرین گذشته تکرار بشه و ما حضور بزرگانی چون آقایان مهری / اسفندیار زرافشانی / پرویز سلیمانپور / ارسلان حسینی و… در کنار ورزش و کشتی استان ببینیم … افتخاری بود ساعاتی را در خدمت این مرد بزرگ بودم …

 7. +12

  یکی از مربیان با شناسنامه کشتی فرنکی اقا تورج مهری کارنامه شاکردانش نشان از عیار بالای اقای مهری میباشد..شاید خیلی ها فقط مرحوم بابک ومحمد قربانی عزیز رو بشناسن ولی شاکرد دیکه اقا تورج امید کلانتری از نوابغ کشتی میشد اکه اسیب نمیدید..اقا تورج خیلی بزرکی..اقا جواد ممنون

 8. +14

  با درود اقای تور ج.مهری عزیز زحمات شما هرگز فراموش نخواهد شد وتمام کشتی گیران وکشتی دوستان  قدر شمارو میدونند واز زحمات  شما سپاسگزاریم  …سازندگی شما زبانزد تمام کشتی دوستانه…موفق ومویید باشید انشالله…

 9. +14

  درود بر پهلوان با اخلاق آقا احسان امینی شما خودت باعث افتخار شهر و دیارمانی و حضورت تو سایت باعث افتخار من از همه رفقا هم تشکر میکنم بخاطر کامنت های زیباشون و برای این استاد و مربی عزیز شهرمان اقای مهری هم اروزی توفیق و پیروزی دارم و انشالله که بزودی زود کنار کشتی و شاگردهاش ببینیمش …

 10. +13

  باسلام خدمت آقا تورج 
  آقا تورج یکی از بهترین مربی های دنیا هست که شاگردان زیادی به جامع کشتی معرفی کرد بنده به واقع از 
  نزدیک شاهد زحمات آقا تورج بودم که واقعا از زندگی شخصی خودش گذشته برای کشتی از همینجا بهش خسته نباشید میگم 
  امیدوارم شرایط برا کار کردن فراهم کنند که حیف کنار کشتی کرمانشاه نباشد  با آرزوی  سلامتی و سر بلندی برای این استاد گرامی 

 11. +11

  دررودفروان برآقای تورج مهری یکی ازمربیان زحمت کش استان  که زحماتی زیادی برای کشتی استان کشیده است وبه آ نچه که حقش بودنرسیده است  وبا معرفی  کردن چهرهای  زیادی  به کشتی استان وکشور خدمت کرده است   همچون برادران قربانی .روح جهان پهلوان بابک قربانی شاد

 12. +13

  به امید روزی که شرایطی فراهم بشه که از آقای تورج مهری و امثال وی در جایگاهی شایسته استفاده بشه. ما مثل آقای مهری در کشتی فرنگی کسی رو نداریم و حیفه که ایشون با این همه پتانسیل بخاطر بعضی ناملایمتی ها که منشا آن یه سری چیزهای کوچیک هستش کنار باشه. ایشون نتیجه کارش مشخصه و برای همه هم شناخته شدست. کشتی گیرانی مثله برادران قربانی نتیجه زحمات این مرد بود که متاسفانه مرحوم بابک قربانی هم قربانی همین کج اندیشی هایی هست که در ورزش ما وجود داره و فنا شد. به امید رروزی که ورزش شهرمان عاری از مسائل اینچنینی باشد . انشالله

 13. +9

  درود بر تورج مهری بزرگ همیشه سالم و سربلند باشی ممنون از اقای نجاتی عزیز بخاطر کار زیباش

 14. +4

  واقعا عالی بود کارت اقا جواد عزیز  و   لذت بردم از خواندن مطلب اقای مهری   و صراحت کلامش    انشالله و بزوذی به راس کشتی کرمانشاه برگرده

 15. +2

  باسلام خدمت استادمهری عزیز امیدوارم همیشه سربلند موفق وپیروزباشی مثل اینکه سالها باید بگذرندتاشایدبرخی بدانندکه تورج مهری که بودالبته مهم نیست چون گاهی مروارید سالها در دل صدف باقی میماند ومهم این است که ماهیتش همیشه مروارید باقی خواهد ماند.ای مهربان سرفرازهمیشه دوستت دارم…

 16. -1

  باسلام خدمت آقای تورج مهری.مرگ بابک خیلی تکان دهنده بود.فکر نکنم دیگه کشتی گیری مثل اون به کشتی ایران معرفی بشه.من بجای شما باشم دیگه مربیگری نمیکنم.مگه کشتی چه گلی به سرتون زده.جهان پهلوان بابک رو با اون همه زور تکنیکی از دست دادید.همین گوش شکسته های کشتی تنهاتون گذاشتن.کشتی ورزش نامردیه.رو همین قضیه قربانی فهمیدم واقعا کشتی ایران خیلی بی تفاوت وبی رحمه.من که بعد از بابک افسردگی دارم

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه